Kylläpäs kannatti.

korkki.,.,

Viimeisimmän retkahduksen jälkeen menetin juuri alkaneen työni,kylkiluu murtui,silmä mustana,leuassa tikit(tosin jo poistettu)
Ah tuota juomisen autuutta.Ai nii ja yks suhde meni hajalle,tosin ei oma,mut osasyyllinen siihenki.
Pitäsköhän tästä oppia jotain? Nii ja viimeisimpänä pyörä pöllitty.

5

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kössi.

      Kaverilta on on suunnilleen viidessä vuodessa mennyt muutamalla viinapullolla per auto laskujeni mukaan 7-8 kappaletta käypäsiä kulkupelejä. Aina ollut herralla huikka päällä, ja rahat loppu - eli auto lihoiksi ettei jano yllätä.
      Nyt ollut muutaman kuukauden selvänä, ja laittoi vahingon kiertämään. Ostanut toisilta juopoilta katsastettuja autoja aivan sikamaiseen pilkkahintaan, voi sanoa ilmaiseksi, ja sitten pääsääntöisesti vienyt tärisevän ja kalpean myyjän kapakkaan hänen ex-autollaan.
      Nyt on hänellä neljä autoa.
      Seuraan mielenkiinnolla, milloin finanssinero alkaa itse ryyppäämään, ja on kohta neljää autoa köyhempi.

      • nasukasa

        ...olisi suorastaan koomista ellei siihen liittyisi niin paljon henkistä tuskaa..


      • Virdahebo
        nasukasa kirjoitti:

        ...olisi suorastaan koomista ellei siihen liittyisi niin paljon henkistä tuskaa..

        Ans kattoo, jos vuosien jälkeen katsoo taakseen noita sekoiluaikojaan, niin tragikoomisiksi ne värittyvät. Eräänkin kerran joutuu toteamaan: Miten se saattoikaan olla mahdollista, voi herranenaika, olinko se minä ollenkaan...

        Silloin tällöin ne menneet kylläkin maistuvat pelkälle tragiikalle. Silloinpa hoen itselleni vaikkapa Hellaakosken runoa 'En minä -' ja elämä jatkuu, pääsen jaloilleni taas. Taas.


    • ex-juoppo

      Hukkaa kännykän/viikonloppu dogatessaan. Se joko pöllitään tai muuten vaan hukkuu. No, pysyypä aina uudessa merkissä;-)

    • kulkivat minun aatokseni talvella -98 maatessani Pirtukirkon edessä lumihangessa, kun jalat eivät kertakaikkiaan ottaneet kantaakseen. Tavallisesti minulta meni muisti ensin, mutta ei sillä kerralla. Senkin muistan kuinka taksi kyseli kotikatuani enkä muistanut sitä. Tai miten tuon nyt sanoisi, muistan että en muistanut.

      Selvittyä tuntui aina, ettei näitä törmäilyjä pese pois valtamerikään, mutta aika parantaa. Nyrkkisääntönä sanoisin, että juovuspäissä tehdyt sekopäisyydet ja häpeä alkavat haihtua jo noin 25 vuoden kuluttua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      219
      5336
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      52
      4686
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      19
      3255
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      284
      3241
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      177
      3152
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      71
      2784
    7. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      1
      2551
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      63
      2027
    9. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1969
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      88
      1964
    Aihe