Etanoli Laguna

1.8 RT -96

Onko kukaan muu kokeillut E85 polttoainetta pelkästään tuollaiseen lagunaan?
Toimii muuten moitteettomasti ilman mitään muutoksia ja kulutus ei kahdentankillisen jälkeen vielä havaittavasti noussut.
Tosi halpaa ajoa on kun tässä ruotsin rajalla asuessa etanolia saa ok:lta ja litrahinta on 0.94€/l.

5

1987

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mja

      Onkohan kyseessä alunperin Ruotsiin rekisteröity Laguna? Ihmettelen vaan siksi, että tavallisen (Suomi-auton) bensiinimoottorin ei pitäisi toimia E85 poltoaineella, joka sisältää 85% etanolia, 15% bensiinia, ilman että moottorin rakenteeseen tehdään muutoksia. Sen ei pitäisi lähteä edes käyntiin E85:lla.

      Ruotsiin E85 systeenmi tuli alunperin siksi että Volvo oli kehittänyt B85 etanolilla pyörivän mallin (Volvo BiFuel). Muut seurasivat perässä: Saabilla Ruotsissa on etanolimalli (bioPower), samoin Fordilla Focus Flexifuel. Etanolitekniikassa ei sinänsä ole mitään uutta, USA:ssa etanoliautoja on ollut kauan. Ehkä muitakin Ruotsiin tuotavia malleja on muunneltu, mutta sitä ihmettelen miten tavallinen Suomesta ostettu bensa-Laguna voisi käydä 85%:lla etanolilla ilman muutoksia?

      Suomessa myytävässä "biobensassa" on vain 5% etanolia ja se ei vaadi moottoriin muutoksia. Ainakaan vuoden 2004 lopun tietojen mukaan Suomeen ei etanoliautoja ollut tulossa, koska täällä ei ole E85 jakeluverkostoa.

      • 1.8 RT -96

        Kyllä kyseessä on ihan alkuperäinen suomiauto ja suomesta uutena -96 ostettu, ja mitään muutoksia en ole autoon tehnyt ja ei ole kukaan muukan tehnyt.
        Sillä just kirjoitin aiheesta kun luullaan yleisesti että tavalliset autot ei toimi ilman muutostöitä etanolilla, mutta täällä on havaittu että moni ranskalainen toimii E85 suoraan ilman mitään muutoksia ja ns. vanhemmat ruiskut toimii pelkällä ruiskutuspaineen nostamisella joka maksaa n.70€ osat työ jos ei itse osaa laittaa.

        http://www.etanol.nu/ombygg-insp.php

        Tuossa linkissä on muutostöihin ohje.


    • Hei! Miten saan toimimaan etanoolin autossani joka on Laguna vm03 2.0T.. On työttömälle vähän suuri kulutuksinen auto 15 Litraa kaupungissa ja maantie ajossa vähän vajaa 9 Litraa..

      • Jorse82

        Täällä on itsellä vastaava 03 2.0t laguna ja tuo kulutuksesi on jotenkin täysin pielessä.
        Omani vei bensalla kaupunki ~11 ja maantie ~7. Nyt etanoli step one tech:in muutosten jälkeen vääntö sama, mutta tehot 163 -> 177hp.
        Kulutus nousi kaupunki 13 ja maantie 8-9.
        Kylmänä, siis -10 tai enemmän pakkasta pitää laittaa sekaan noin 20% bensaa, niin käynnistyy ilman lämmittimiä tai pitkää starttaamista.

        Noita etanolin muutossarjoja on monia, mutta kannattaa katsoa vähän kriittisellä silmällä ja etsiä arvosteluja ennen ostoa, moni paikkaa myy halvalla romua.

        Olen ollut hyvin tyytyväinen muutokseen, kun saa tankata 0.9€/l. Katsastuksessa tms ei ongelmia.


    • ivaksi

      Laita nyt alkuun se kuntoon. Onhan esim. ilmansuodatin vaihdettu? Itsellä Grand Scenic samalla koneella ja sekalaisessa ajossa Kehä III:n sisällä menee 8,5 litraa, maantiellä pääsee helposti 7 litralla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      74
      1195
    2. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      468
      988
    3. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      79
      962
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      79
      918
    5. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      75
      871
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      793
    7. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      767
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      758
    9. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      35
      682
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      580
    Aihe