Meillä on kellarillinen talo rinteessä ja käynti tontille on alhaalta. Ylärinteen puolelle pitäisi saada täytöt tehtyä. Ongelma on siis se että edessä on korkea talo ja täyttöä tulee useita kymmeniä kuutioita, eli käytännössä koneellisesti pitäisi homma hoitaa.
Miten olette tällaiset täytöt tehneet ? Tällä hetkellä lähes ainoa toteutuskelpoinen vaihtoehto minkä tiedän on tilata nosturi, joka nostaa jassikalla sepelit talon yli.
Urakoitsijakontaktit myös kiinnostaisivat.
Miten olette tällaiset täytöt tehneet ? Tällä hetkellä lähes ainoa toteutuskelpoinen vaihtoehto minkä tiedän on tilata nosturi, joka nostaa jassikalla sepelit talon yli.
Urakoitsijakontaktit myös kiinnostaisivat.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kallio ja sen ja talon väliin jäi n. 3 metrin levyinen kuilu johon ei koneella päässyt täyttämään. Me tilasimme leca-papua ja se puhallettiin letkulla kuiluun. Tosi näppärää. Tuli se vähän kalliimmaksi kuin maansiirto, mutta toisaalta emme tarvinneet erikseen sokkeliin routaeristettä, pelkkä patolevy riitti. Olisko tuo ollut 110 kuutiota ja maksoi töineen muistaakseni pari tonnia. Mutta nyt ei valumavedet pääse taloon saakka!
hihnalla sepeliä sinne jos mahdollista
Lapiolla ja kottikärryllä itse tein. Kunto nousi kohisten.. :)
Nosturi tuli mieleeni entisenä nosturinkuljettajana. Onko se nyt sitte liian kallista puuhaa? Kuution jassikka täynnä soraa siirtyy 25 tonnisella pikku koneellakin parikymmentä metriä, eli ylettänee talosi taakse?
1 nosto / kuutio jassikan täyttöineen ja tyhjennyksineen korkeintaan 5 minuuttia, kolmeenkymmeneen kuutioon 2,5 tuntia.
Vaihtoehto tietty se kärrääminen, tai jonkun pikkukoneen pikku kauhassa kantaminen, vaan aikaa menee siihenkin...
Tässä pari linkkiä. Näitten kalustolla saat soraa vaikka talosi alle!
http://www.inoa.fi/hakemisto/Kuljetus+ja+logistiikka/Kuljetusliikkeit%E4/265354/Eerola-Yhtiöt+Oy/toimiala/
http://www.lokapojat.net/palvelut.htm
http://www.imupalvelu.fi/