Yritän korjata auton lampunpesimen moottoria, ja operoinnin jälkeen olen saanut sen toimimaan 4,5 V:n virralla ihan oikein. Mutta kun kytken sen 12 V:n päähän, se pyörähtää hieman mutta "hyytyy" sitten.
Ohjauselektroniikkaan kuuluu kaksi osaa: diodi ja PTC-vastus. Voiko diodi ja/tai PTC-vastus olla rikki niin, että se toimii 4,5 V:n virralla, mutta ei 12 V:lla?
Ohjauselektroniikkaan kuuluu kaksi osaa: diodi ja PTC-vastus. Voiko diodi ja/tai PTC-vastus olla rikki niin, että se toimii 4,5 V:n virralla, mutta ei 12 V:lla?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ehkä moottorin käämissä on oikosulku ja PTC-vastus toimii lämpösuojana. Eli oikosulussa virta on niin suuri, että PTC-vastus reagoi välittömästi. Tietenkin diodin kunto kannattaa tarkistaa, sehän on yksinkertainen juttu...
Tuota moottoria minäkin nyt aloin epäillä. Mutta kun se pyörii aivan hyvin tuolla 4,5 V:n patterilla. Voiko se isopi virta aiheuttaa oikosulun?
12 volttia lämmittää laitetta enemmän kuin 4,5 V
5v:n regulaattori niin sitten pyörii.
Vihjeistä rohkaistuneena pyörittelin moottoria (ilman tuota lämpövastusta ja sulakkeita) 12 V:n virralla. Savusi ja kipinöi aluksi, mutta alkoi sitten käydä ihan nätisti. Kasasin paketin, ja pesuri toimii - saa nähdä kauanko. Mutta n. 300 €:n menoerä ainakin lykkääntyi.
Kokeilisin sitä varmuuden vuoksi vielä 12 ampeerin jännitteellä.
12 amperin jänniteelläkin. Kiitos vinkistä!
otitko huomioon kun sadesäällä käytät moottoria enemmän.Ettet autoasi polta.Se regulaattori homma oli ihan ok.Lähetä sitten kuvia palavasta saabista. :)
riski on pieni, koska kokemukseni mukaan sateella on vaikea sytyttää mitään.
se rikkinäinen laite vasta vuotaakin eli kuumenee:)