Eli onko kenelläkään sormusta, joka on sulatettu ja taottu uudelleen vanhasta sormuksesta? Miehelläni on mummonsa vanha sormus, ja hän ehdotti, että tulisiko siitä mulle jotain... Kuinkahan kalliiksi mahtaa tulla?
Perintösormuksesta
5
1362
Vastaukset
- näkökulmaa
Lueskelin eilen juuri kultaseppien käsityksiä asiasta. Sen mukaan ei välttämättä onnistu, riippuu pitoisuuksista ja muista maallikolle hämärämmistä asioista. Korvausta saa, jos oman vanhan esineen antaa vaihdossa kultasepälle uudelleenkäytettäväks.
Mutta muutenkin, miks sitä mummon sormusta pitäis muuttaa kauheasti? Tarkoitan vain, että jos nyt pilaa tuon muistoesineen mummosta, niin myöhemmin saattaa kaduttaa. Sen arvo voi olla (tunnearvona ainakin) parhaimmillaan, kun se jää (lähes) sellaiseksi kuin mummolla on ollut. Eli miten olisi vain sen koon muokkaaminen tarvittaessa sinun sormeesi sopivaksi? Ja sitten ehkä, sormuksen tyypistä riippuen, vaikka jonkun kiven lisääminen, joka merkitsis juuri teidän liittoanne. Olis sitä historian siipien havinaa, että juttu jatkuis hänen mummoltaan sinulle ja ehkä aikanaan tyttärellenne/miniällenne. - *A*
edellisen kirjoittajan kanssa. Perintösormusta ei kannata lähteä sulattamaan ja muokkaamaan kokonaan uusiksi. Jos kyseessä on sellainen vähän leveämpi sormus, niin siihen on varmaan helppo laitattaa juuri esimerkiksi joku kivi/kiviä tai tehdä pintaan kaiverrusta. Jokainen tietysti tyylillään, mutta näin minä tekisin.
- Kokemusta löytyy
Siis sisältäen alvit. Ei kannata vanhaa sormusta sulattaa jos on ehjä. Problematiikkaa tuo myös kullan leimaus. Seppä voi lähettää sormuksen pitoisuustarkistukseen, mikä maksaa. Itse pajallaan hän ei voi varmasti tietää mitä pitoisuutta kulta on. Omat leimansa hän joutuu siitä siten usein jättämään pois.
- tällainen sormus
vihkisormuksena. Sormuksessani (joka on muutaman viikon vanha) on isovanhempieni kihla- ja vihkisormukset yhdistettyinä. Ei siis sulatettuina.
Kolme sormusta liitettiin yhteen uudella kullalla ja hiottiin leveäksi vanhan malliseksi sormukseksi, jollaisen halusin.
Mummini sormukset olivat minulle sopivia, pappani sormusta pienennettiin.
Ongelma, joka kultasepälle tuli oli se, että koska kyseessä on vanhat sormukset, niin niistä nousee aina työstettäessä likaa yms. epäpuhtauksia. Sormuksessani on muutamia pieniä reikiä ja se punertaa hieman, nämä molemmat ovat seurausta yllä mainitusta. Minua asia ei haittaa, koska tiedän mistä se johtuu.
Myös vanhat kaiverrukset säilytettiin pyynnöstäni.
Sormuksen tekeminen maksoi 75 euroa (sormukset ja liitoskulta romukullasta oli omasta takaa).
Suosittelen ! - (uusi versio) ;)
Kiitos mielipiteistä! Taidan siis sittenkin harkita vanhan säästämistä, ja jos miehellekin löytyisi jomman kumman suvun vanha sormus. Pitää ruveta katselemaan niitä tarkemmin, mummolla oli kaksi erilaista (kihla- ja vihkisormus), joten ehkä ainakin toinen niistä olisi sittenkin minun tyyliseni...Mutta kiitti! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2295738Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta453832Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom323198Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole523091Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1592904Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava372753Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten892713Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin732419Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt742060Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1811998