Perintösormuksesta

uusi versio?

Eli onko kenelläkään sormusta, joka on sulatettu ja taottu uudelleen vanhasta sormuksesta? Miehelläni on mummonsa vanha sormus, ja hän ehdotti, että tulisiko siitä mulle jotain... Kuinkahan kalliiksi mahtaa tulla?

5

1323

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näkökulmaa

      Lueskelin eilen juuri kultaseppien käsityksiä asiasta. Sen mukaan ei välttämättä onnistu, riippuu pitoisuuksista ja muista maallikolle hämärämmistä asioista. Korvausta saa, jos oman vanhan esineen antaa vaihdossa kultasepälle uudelleenkäytettäväks.

      Mutta muutenkin, miks sitä mummon sormusta pitäis muuttaa kauheasti? Tarkoitan vain, että jos nyt pilaa tuon muistoesineen mummosta, niin myöhemmin saattaa kaduttaa. Sen arvo voi olla (tunnearvona ainakin) parhaimmillaan, kun se jää (lähes) sellaiseksi kuin mummolla on ollut. Eli miten olisi vain sen koon muokkaaminen tarvittaessa sinun sormeesi sopivaksi? Ja sitten ehkä, sormuksen tyypistä riippuen, vaikka jonkun kiven lisääminen, joka merkitsis juuri teidän liittoanne. Olis sitä historian siipien havinaa, että juttu jatkuis hänen mummoltaan sinulle ja ehkä aikanaan tyttärellenne/miniällenne.

    • *A*

      edellisen kirjoittajan kanssa. Perintösormusta ei kannata lähteä sulattamaan ja muokkaamaan kokonaan uusiksi. Jos kyseessä on sellainen vähän leveämpi sormus, niin siihen on varmaan helppo laitattaa juuri esimerkiksi joku kivi/kiviä tai tehdä pintaan kaiverrusta. Jokainen tietysti tyylillään, mutta näin minä tekisin.

      • Kokemusta löytyy

        Siis sisältäen alvit. Ei kannata vanhaa sormusta sulattaa jos on ehjä. Problematiikkaa tuo myös kullan leimaus. Seppä voi lähettää sormuksen pitoisuustarkistukseen, mikä maksaa. Itse pajallaan hän ei voi varmasti tietää mitä pitoisuutta kulta on. Omat leimansa hän joutuu siitä siten usein jättämään pois.


    • tällainen sormus

      vihkisormuksena. Sormuksessani (joka on muutaman viikon vanha) on isovanhempieni kihla- ja vihkisormukset yhdistettyinä. Ei siis sulatettuina.
      Kolme sormusta liitettiin yhteen uudella kullalla ja hiottiin leveäksi vanhan malliseksi sormukseksi, jollaisen halusin.
      Mummini sormukset olivat minulle sopivia, pappani sormusta pienennettiin.
      Ongelma, joka kultasepälle tuli oli se, että koska kyseessä on vanhat sormukset, niin niistä nousee aina työstettäessä likaa yms. epäpuhtauksia. Sormuksessani on muutamia pieniä reikiä ja se punertaa hieman, nämä molemmat ovat seurausta yllä mainitusta. Minua asia ei haittaa, koska tiedän mistä se johtuu.
      Myös vanhat kaiverrukset säilytettiin pyynnöstäni.
      Sormuksen tekeminen maksoi 75 euroa (sormukset ja liitoskulta romukullasta oli omasta takaa).

      Suosittelen !

    • (uusi versio) ;)

      Kiitos mielipiteistä! Taidan siis sittenkin harkita vanhan säästämistä, ja jos miehellekin löytyisi jomman kumman suvun vanha sormus. Pitää ruveta katselemaan niitä tarkemmin, mummolla oli kaksi erilaista (kihla- ja vihkisormus), joten ehkä ainakin toinen niistä olisi sittenkin minun tyyliseni...Mutta kiitti! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      89
      5005
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      51
      3982
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2621
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2061
    5. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      23
      1913
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1799
    7. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1775
    8. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1697
    9. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1541
    10. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1404
    Aihe