KOirani,uros,2v on luonteeltaan mitä kiltein koira kotona.Mutta ulos mentäessä luonne muuttuu,koira on vihainen,hermostunut,vikisevä,levoton,aivan kuin toinen koira.JAhtaa lintuja,kissoja ja voisi puraista vastaatulevia koiria.Sammari on käytetty lääkärillä ja kastroitu tutkittu.Tällä on luonnevikaa(lääkärin toteama) ja ollut pennusta asti,itse vain sitkeästi olen opettanut koiraani.Monessa ollaan onnistuttu,mutta meille lenkit on yhtä tuskaa,joten onko kellään neuvoa,kuinka saada rähinä toisia koiria kohtaan loppumaan?
vihainen samojedini
särkynyt sydän
81820
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itse en nyt suuremmin vastaile tähän kysymykseen vaan mietin vain että mistä tietää että koira on "luonnevikainen"? Ja mitenkä "luonnevika" ilmenee? Ja voiko tällaista koiraa opettaen/ sosiaalistaen "parantaa"?
Niitä luonnevikaisia koiriakin varmasti on esim. juuri niitä koiria joilla ei ole ollenkaan hermoja, mutta omasta mielestäni olisi vaikea tietää että onko koira kyllästynyt, epävarma johtajasta yms. todetaanko koira silloin luonnevikaiseksi kun mm. nuo ylläolevat ovat "hanskassa"?
Siis tämä ei mitenkään liity tähän kyseiseen tapaukseen (enkä syyttele) itse olen vain kiinnostunut tästä aiheesta!
Olen kyllä siis kuullut kun jotkut kertovat omista luonnevikaisista koiristaan, mutta mikä käsitys teillä tästä on?
kerroin oleelliset seikat.Joten,löytyykö niksejä keltään ja kokemuksia olisi kiva kuulla.
Olisi todellakin helpompi auttaa jos kertoisit tarkemmin, vaikka asia onkin kipeä. :| Suosittelisin että käytettä koiraanne ongelmakoira kouluttajalla ja jätätte vaikka vähäksi aikaa sinne. Ystäväni sai vastaukset koiransa käyttäytymisongelmaan juuri tätä kautta. :)
samojedi joka on 2 vee... miten voit todeta luonne vian?????? samojedi, varsinkin uros voi olla erittäin aktiivinen nuorena, sosiaalinen veijari joka haluaa koko ajan tekemistä. oletko antanut tarpeeksi virikkeitä?? meillä viime talvena oli joitain samoja ongelmia oman sammarini kanssa, mutta kun sain koiran haltuun niin kaikki alkoi taas sujumaan. lisäsin kontakti harjoituksia, tein itsestäni mielenkiintoisen lenkillä, pirisin ja pärisin.. löysin aina mielenkiintoisia juttuja kadulta, ihania keppejä ja sen sellaista.. juttelin koiralla, muutin ääntäni ja laitoin sen osallistumaan. johan alkoi poika muuttua. tein myös samalla selväksi pojalle, että minä häntä talutan kadulla.. jos veto alkoi vaihdettiin suuntaa..
rähinästä toruin, ja sitten jos ei rähisty niin paljon paljon kehuja. yritä saada mielenkiinto itseesi kun toisia koiria tulee vastaan. leikkikää paljon ja myös muiden koirien kanssa, kai on joku sellainen jonka kanssa tulee toimeen??
en halua kritisoida, mutta on tosi rankasti samottu, että 2 vuotian olisi luonnevikainen. joillakin nuorilla uroksilla voi olla aika rasittavia uhmavaiheita... ja samojedin luonnehan vaihtelee helposta sinne uppiniskaiseen. minulla on sellainen uppiniskainen... ja saahan sitä olla aika tiukkana välillä.tsemppiä sulle!!
sitä vikaa todennut...luitko kirjoituksen kunnolla?Joo...tuskin kukaan riittävän aktiivinen koiran kanssa on,aina saumaa parantaa.
Onko eläinlääkäri todennut koiran muutaman käynnin perusteella luonnevikaiseksi? Vai onko se oikeasti viettänyt teidän kanssa monia tunteja aikaa, mm. lenkillä, kotona, jne?
enemmänkin uhmaikäiseltä, melko normaalilta sammarilta kuin luonnevikaiselta koiralta.
Selkeää johdonmukaisuutta lenkeillä koulutukseen, lähdet kitkemään yhtä ei-toivottua käytöstä kerrallaan pois.
Menkää vaikkapa koirakouluun, jossa saa hyviä vinkkejä mm. remmiräyhäämiseen ja ohituksiin.
Voisiko koira tuntea olonsa epävarmaksi ulkona. Sinä olet epävarma, kun odotat koiran käyttäytyvän ns. huonosti -> heijastuu koiraan ja sitä kautta käytökseen.
Kastrointi? Näyttelyyn ei luonneongelmalla ole paljon asiaa, eikä tällaisn samojedin pentuja pitäisi tettää. Uskon että se voisi rauhoittaa koiraanne. Rauhoitti ainakin meidän omaa.