Siis mihin pitäis mennä johto stereo line in-paikasta? Koneella on Jack-sense-niminen ohjelma ja valittaa kokoajan että siinä tällä hetkellä oleva johto on jotenkin väärässä paikassa tai jotain. Ei siis kelpuuta sitä.
Lisäks en oo millään saanu mikkiä toimiin. Johtuuko juurikin tosta em. jutusta?
Sori kun kyselen tyhmiä... :D
Lisäks en oo millään saanu mikkiä toimiin. Johtuuko juurikin tosta em. jutusta?
Sori kun kyselen tyhmiä... :D
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kokeile niitä erilailla-ei se nyt vaikeeta ole vaikka eri yhdistyksiä-On siellä vastakkainen paikka kummassakin päässä-STEREOLINJAAN-se stereo line in.
Ei kysymys ollut tyhmä.
äänikorttiin tulevaa äänisignaalia, esim. joku soitin (cd, mp3, jne.)
Line out- liittimestä saat ulos äänikortin tarjoamaa äänisignaalia, jota voit tarjota esim,. stereovahvistimen sisääntuloon (line in).
Mic in on tarkoitettu mikrofonin liittämistä varten.
spk-liitin, jos on on kaiuttimelle. Tuo alkaa jäädä pois nykyisistä äänikorteista, niissä ei ole enää omaa vahvistinta.
se line in (voi lukea myös audio in) on sinisellä reunuksella merkitty, vihreä on line out (audio out) ja vaaleanpunainen on miccilitäntä.
Line in'istä johdon pitää mennä muun laitteen out-liittimeen (se voi olla vaikka mp3 soittimen kuulokeliitäntä) tai line out-liitäntä stereovahvistimen/dvd-soittimen tms. takana.
Line out'ista voi liittää johdon muun laitteen sisäänmenoon, esim. stereovahvistimen Aux in-liittimeen.
mikä vittu on micciliitäntä?...
Etkö osaa suomeksi kirjoittaa mikkiliitäntä? Mikki = mikrofoni...
oli ihan asiallinen.
Laajemmalti asiaa on käsitelty artikkelissa:
http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/faq/sfnet.harrastus.audio video/tietokone.html
Moi,hommasin beolab 4000 kaiuttimet powerlink kaapelin,minkä muun kaapelin tarvitsen jos yhdistän ne vanhaan viritinvahvistimeen(toshiba 735)rca ja tälläiset löytyy.
https://www.beoworld.org/prod_details.asp?pid=370
Nuohan on aktiivikaiuttimet, eli niissä on vahvistin itsessään.
http://www.usedottawa.com/ReportSelectUsedAdPhoto2?used_ad_id=28636482&position=6&hb=1
Tuohon Toshiba viritinvahvistimeen ei pidä aktiivikaiuttimia kytkeä, vaan asianmukaiset passiivikaiuttimet.
Sillä Powerlink-kaapelilla et kyseisessä kytkennässä tee ilmeisesti yhtään mitään.
Äänikortin värikoodit
https://en.wikipedia.org/wiki/Sound_card