Miten on, kun morsian tulee kirkkoon (tai muualle vihittäväksi) onko hänellä myös kihlasormus (jos sellainen on ostettu) sormessa vai onko hääpäivän ajan sormessa vain vihkisormus?
Jäin miettimään, kun olin ystäväni häissä ja hänellä oli vihkipäivän ajan vain vihkisormus, mutta nyt käyttää molempia sormuksia.
No makuasia varmaan, mutta miten muut olette tehneet?
Sormusasiaa
6
3162
Vastaukset
- sormessa
Siispä minulla oli sekä kihla- että vihkisormus sormessani hääpäivänä. En ole koskaan kuullutkaan, että kihlasormus jätettäisiin pois hääpäiväksi..
- talvimorsian
olen miettinyt aivan samaa, ja meinasin vähän aikaa sitten kirjoittaa tänne ja kysyä, jos joku tietäisi..
eikös morsian kirkon käytävää pitkin kävellessään ole ilman kihlasormusta, joka tapauksessa? Vai pitäisikö kihlasormuksen olla, ja sulhanen pujottaa vihkisormuksen? vai molemmat?- sormusasia
Poikkean vähän asiasta, mutta...ite mietin sellasta että kummin päin sitten ne sormukset pidetään sormessa (kun arki koittaa). Ensin kihla ja sit vihki vai toistepäin? Jos en iha uuno ole, niin olisin jostain kuullut, että vihkisormus ensin ja kihla päällä...se "suojaa" sitä vihkisormusta. Vai onkoha tuossa yhtään mitään perää miten päin ne sormukset on.
- luulen, että
sormusasia kirjoitti:
Poikkean vähän asiasta, mutta...ite mietin sellasta että kummin päin sitten ne sormukset pidetään sormessa (kun arki koittaa). Ensin kihla ja sit vihki vai toistepäin? Jos en iha uuno ole, niin olisin jostain kuullut, että vihkisormus ensin ja kihla päällä...se "suojaa" sitä vihkisormusta. Vai onkoha tuossa yhtään mitään perää miten päin ne sormukset on.
se on niinpäin, että kihlasormus laitetaan sormeen ensin, sitten vihkisormus. eli järjestyksessä. en kyllä ole ihan varma, mutta joku sanoi minulle näin. sitä en sitten tiedä, tietääkö se joka sanoi asian vai ei :)
- mukaan!
luulen, että kirjoitti:
se on niinpäin, että kihlasormus laitetaan sormeen ensin, sitten vihkisormus. eli järjestyksessä. en kyllä ole ihan varma, mutta joku sanoi minulle näin. sitä en sitten tiedä, tietääkö se joka sanoi asian vai ei :)
Ei yhtään mitään väliä - ihan miten sinusta itsestä tuntuu. Itselläni toinen sormus on vähän liian suuri, joten se on pujotettuna ensin ja toinen ikään kuin pitää sen toisen paikallaan.
Makuasia tuo vihkipäivän sormusasiakin.
En kyllä ole nähnyt kenenkään, joka on kihloihin mennyt, menneen alttarille ilman kihlasormusta ja kihlasormuksen kanssa sinne itsekin astelin. Ei edes tullut mieleen muut vaihtoehdot. Sisareni miehineen vaihtoi kihlasormukset sakastissa ennen vihkimistä.
Kukin tyylillään.
Ei kaikista asioista kannata ottaa niin kauheesti paineita. Taikausko sikseen. Ja muutoin harvassa asiassa on niin tiukkaa "sääntöä" etteikö loppuviimeksi voisi toimia niinkuin itsestä parhaalta tuntuu. - mieleenkään
oon aina vaan itsestäänselvästi ajatellu etä kihlasormus on kirkossa sormessa - tietenkin kihlojen merkiksi. Jos kihlan ottaa silloin pois niin se lienee tarkoittaa ettei aio pitää kahta sormusta vastakaan!
Yksi tuttu kulki kirkkoon ilmeisesti joku toinen sormus sormessaan ja sitten alttarilla otti sen pois ennen kuin sai sen oman vihkisormuksensa - siihen nimittäin oli sulatettu se kihlasormus eikä hän näköjään halunnut olla kirkossa ilman mitään sormusta!
Ja olishan se vähän hassua jos kirkkoon tulis ilman sitä omaa sormusta... Se vihkisormushan pujotetaan siihen päälle lupauksen täyttämisen merkiksi? Vai kuinka?
Jotkut vaihtaa sitten sormukset myöhemmin toisinpäin (eli vihki alle, kihla päälle) kun haluavat että vihkisormus on se lähempänä sydäntä oleva..
No, makuasioita!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464071Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1282343Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411491
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!39968Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein129958- 77949
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!334881Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8867J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62790