Juu olen huomannut että lastenohjelmissa usein valehdellaan lapsille päin pläsiä, että kummituksia ei ole olemassakaan. Minusta ei ole oikein opettaa lapsia sillätavoin valehtelemaan.
Vastaukset 13
- TruthOrFalse
Katoin kakkoselta tulevaa ohjelmaa johon lapset saavat soitella. Sitten siinä kysellään kysymyksiä. Siinä oli aiheena kummitukset. Juontaja sanoi eka että pelkääkkö nää kummituksia. Lapsi sano että en mä oikeestaan tai kyllä, en muista mitä se sano. Sitten seuraavaksi tuon jälkeen juontaja sanoi että ei niitä tartte pelätä kun kummituksia ei ole olemassakaan, ne ovat vain satua.
Onko ylen porukka muuten kuin skeptistä??? Kun ajattelin siitä ohjelmasta että kun se sano niin. Valehtelu on väärin, jonain päivänä sekin lapsi kohtaa kummituksen ja se luulee sitten että on tullut mielisairaaksi ja hakeutuu hoitoon. Valehtelu on väärin, kaikille pitäs jo koulussa kertoa totuus maailmasta, eikä piilotella selän takana asioita.
Kummituksetkin on oikeastaan henkiä, että semmosta tietoa teille jotka eivät tienneet.
Lapsille nykyään opetetaan väärin maailman asiat.- M-gel
totta, mutta olisihan se totuus niille kova pala.
Minusta on parempi, että lapset saavat nukkua yönsä rauhansa. Mutta olisi oikein, jos he saisivat totuuden myöhemmin ilmi.
Itse en pienempänäkään uskonut niiden tyyppien selityksiä, ettei niitä ole, vaikka monesti inhottikin nukkua pimeässä huoneessa kuvitellen kaikenlaista, mitä ei saattanut edes tapahtua. - Noita-Nainen.
Itse asiassa totta. Sitten lapsen hammennysta lisaa varmasti se, jos hanella todella ON kummituskokemuksia ja niita vain vahatellaan ja pistetaan johonkin "koulustressin" piikkiin.
Muumeissa ainakin on mörköjä...
- -o-
Miksi niistä ei ole todisteita laajassa mielessä?
Miksi niistä ei kerrota luonnontieteen oppikirjoissa?- tällee
Tiede ei kykene antamaan vastauksia kaikkeen, ja toiseksi noi luonnontieteen oppikirjojen takana olevat henkilöt, ne on skepoja, ja nauraisivat ja pilkkaisivat jos joku alkaisi laittamaan niitä juttuja luonnontieteen oppikirjoihin..
Jos joku pikku skidi näkee kummituksia(kuudes aisti), niin tiede ei todellakaan kykene antamaan sille vastausta.
Ja tuntuu vähän nyt siltä, etteivät tiedetyypit vaivaudu menemään paikkoihin joissa kummittelee ,ja se johtuu siitä etteivät tiedetyypit usko niihin. - Burtti
tällee kirjoitti:
Tiede ei kykene antamaan vastauksia kaikkeen, ja toiseksi noi luonnontieteen oppikirjojen takana olevat henkilöt, ne on skepoja, ja nauraisivat ja pilkkaisivat jos joku alkaisi laittamaan niitä juttuja luonnontieteen oppikirjoihin..
Jos joku pikku skidi näkee kummituksia(kuudes aisti), niin tiede ei todellakaan kykene antamaan sille vastausta.
Ja tuntuu vähän nyt siltä, etteivät tiedetyypit vaivaudu menemään paikkoihin joissa kummittelee ,ja se johtuu siitä etteivät tiedetyypit usko niihin."Tiede ei kykene antamaan vastauksia kaikkeen"
Ei se pyrikään todistamaan olemattomia oleviksi.
Myönnä pois: EI NIITÄ KUMMITUKSIA OO. Kyllä niistä olisi kunnon dokumentointejakin, eikä mitään kansantarinoita, jos niitä oikeasti olisi. - kunnon dokumentointeja
Burtti kirjoitti:
"Tiede ei kykene antamaan vastauksia kaikkeen"
Ei se pyrikään todistamaan olemattomia oleviksi.
Myönnä pois: EI NIITÄ KUMMITUKSIA OO. Kyllä niistä olisi kunnon dokumentointejakin, eikä mitään kansantarinoita, jos niitä oikeasti olisi.mutta kun sä et taida uskoa ollenkaa.
- Skep-Leka
kunnon dokumentointeja kirjoitti:
mutta kun sä et taida uskoa ollenkaa.
Missä? Joku rakeinen videonauha tai valokuva?
Saanen tuoda julki halveksuntani: HAH! - Amerest
Skep-Leka kirjoitti:
Missä? Joku rakeinen videonauha tai valokuva?
Saanen tuoda julki halveksuntani: HAH!Kuten eräs henkilö mainitsi: Ikinä, IKINÄ ei saada tarpeeksi todisteita aaveiden olemassaolosta. Kaikki todisteet on helppo tuomita väärennöksiksi.
Skeptikko alkaa uskoa näihin asioihin vasta kun itse jotain sellaista kokee. Ellei kyseessä ole itsepäinen yksilö.
- ovatdemoneja
kummitukset ovat demoneja
- friikki (kaikkien muitten m...
Demonit ovat enkeleitä jotka eivät suostuneet kuuntelemaan jumalaa ja jumala lähetti heidät maan päälle jolloin piru teki heistä omia "enkeleitä" ja kummitukset ovat eläimen/ihmisen rauhattomia sieluja jotka eivät ole saanut elää kunnon elämää
- Sanji1
Ei kai pikkulapsille pidä kertoa kaikkein pelottavimpia totuuksia? Eiköhän ne sitten kasvaessa opi itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241546Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681367- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731092Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629