PIKKUPORVAREISTA

Koska rikkaat luulevat olevansa viisaita,
heidän häntäänsä nuolevat pikkuporvarit.

Herra,herra,herra,tyrannosaurus!

Vaikka porvarit kyttää Lähi-idän öljyä,
vielä tulessa palavat rahavallan haaveet.

Ay-pamput ja vasemmistojohtajat!

Ei kateenpaskat köyhiä pelasta,
vaan kansojen viha rikkaita kohtaan.

Mutta minäpoika pyyhin kympillä persettä!
6293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kapitalismi on sitä oikeaa tasa-arvoa. Siinä todella palkitaan se kuinka hyvin sen työn tekee. Jos tekee jotain tarpeetonta paskaa niin kukaan ei todellakaan maksa siitä penniäkään. Se että olet rikas voi myös merkitä sitä että olet onnistunut ja työsi on maksanut takaisin, eikä sitä että on nuoleskellut jonkun takapuolta koko elämänsä.

Työn teko on myös palveluksien tekemisitä. Jos elät jossain kommunistisessa valtiossa ja teet sen 8h jotain työtä joka päivä niin voisihan ajatella että nuoleskelet kommunistisenpuolueen pomojen persusta? koska teet sitä työtä vaan sen takia että jonkun jätkän mielestä valtiokoneisto toimisi.

Tai no vitun sama ei jaksa enää..... VOITO OIKEASTI MENNÄ VALITTAMAAN TÄTÄ MAAILMAN EPÄJÄRJESTYSTÄ OIKEALLE PALSTALLEEN. TÄÄ ON TAIDEPALSTA EI MIKÄÄN YHTEISKUNTA > KOMMUNISMI.

Mä olen tyytyväinen tähän maailmanjärjestykseen. Mitä enemmän kapitalismia sitä parempi. Sitä enemmän rupeaa merkkaamaan se mitä oikeasti osaa tai tietää ja vähemmän tämä vaan yhdeksi valtiokoneiston rattaaksi tyytyminen.

Äänestä
  • Ei tänä päivänä enää ole merkitystä sillä, miten hyvin työsi teet. Oli kysymys taiteesta tai ammatin taitamisesta. Kohta koko Suomi on täynnä työttömiä, koska muualta maailmasta saa halvempaa työvoimaa. Se kylläkin on tosiasia, että taiteilijat voivat paremmin, mitä rikkaammiksi rikkaat tulevat ja köyhät köyhtyvät. Eihän niillä rikasrukkaparoilla ole enää muuta keinoa itsensä pönkittämiseen kuin taiteen ostaminen.

    Kapitalismi ei koskaan voi olla oikeaa tasa-arvoa. Onhan se jo nähty.

    Äänestä

  • Voi ei! Voi sinua, olet vielä niin nuori ja kuvittelet saavuttavasi jotain työlläsi, koska osaat tehdä jotain. Ei se riitä ja sen tulet huomaamaan. Riippuu tietysti hinnoittelusta. Halvalla saa myytyä mitä vaan. Kapitalistisen yhteiskunnan rikkaat eivät todennäköisesti ole kiinnostuneet sinun "täydellisistä figuureistasi", he ovat kiinnostuneita siitä, mitä tunnetuimmat galleriat myyvät. Tämä on ikävä tosiasia.

    Äänestä

Oletkos ajatellut noita juttujasi tarjota muuallekin kuin tänne? Hittikamaa ;)

Äänestä
  • Luonnollisesti minä valmistelen myös kirjaa,
    jossa osoitan lähinnä rikkaiden olevan
    väärässä.
    Toisin sanoen ihmiskunta voi tulla hyväksi ja
    viisaaksi vasta rahasta ja uskonnoista
    luovuttuaan.
    Mutta ei meillä ole paluuta kannibalismiin.
    Siinä se ero!

    Äänestä

  • herra tyrannosaurus kirjoitti:

    Luonnollisesti minä valmistelen myös kirjaa,
    jossa osoitan lähinnä rikkaiden olevan
    väärässä.
    Toisin sanoen ihmiskunta voi tulla hyväksi ja
    viisaaksi vasta rahasta ja uskonnoista
    luovuttuaan.
    Mutta ei meillä ole paluuta kannibalismiin.
    Siinä se ero!

    Paskakin on taidetta jos se on kuuluisan ihmisen vääntämää. Ja siitä maksetaan hunajaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


esteettinen kirjoitti:

Koska rikkaat luulevat olevansa viisaita,
heidän häntäänsä nuolevat pikkuporvarit.

Herra,herra,herra,tyrannosaurus!

Vaikka porvarit kyttää Lähi-idän öljyä,
vielä tulessa palavat rahavallan haaveet.

Ay-pamput ja vasemmistojohtajat!

Ei kateenpaskat köyhiä pelasta,
vaan kansojen viha rikkaita kohtaan.

Mutta minäpoika pyyhin kympillä persettä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu