endometrioosi

onko kellään kokemusta endometrioosista? Haluaisin kuulla millaisia oireita teillä on ollut ja miten sitä on hoidettu? Olen menossa lääkäriin koska epäilen itselläni sitä. Oireita ovat mm. lapsettomuus, kamalat kuukautiskivut, ja jatkuva väsymys mille ei löydy syytä. Pelottaa hieman ne tutkimukset, onko ne kamalia ja miten ne tehdään? Entä leikkaus?
1356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

eka tehdään normaalit gyne jutut ja se saattaa sattua jos sulla on niitä pesäkkeitä sellasessa paikassa että ne "pömpelit" osuu siihen. Lääkäri ottaa myös kuvia sisältä mut sehän ei satu yhtään. Leikkaus ei tunnu missään. Mulle tehtiin tähästys nukutuksessa. Viikon sain sairaslomaa. Leikkauksen jälkeinen kipu on hoidettavissa buranalla. Nostelua titenkin tulee sen jälkeen välttää. Kyllä kai sitä kaikkee kestää jos vaan lapsia alkaa tulemaan.
Mulla ei tähystyksessä endoa löytynyt mutta johtui ilmeisesti siitä että söin púoli vuotta keltarauhashormoonia, joten todennäköisesti se oli tuhonnut pesäkkeet. Mulle ei oo mitää jatkohoitoo tehty kun ei kerta mitään löytyny mut eipä vaan lasta näy eikä kuulu... Parempaa onnea sinulle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokemuksia? kirjoitti:

onko kellään kokemusta endometrioosista? Haluaisin kuulla millaisia oireita teillä on ollut ja miten sitä on hoidettu? Olen menossa lääkäriin koska epäilen itselläni sitä. Oireita ovat mm. lapsettomuus, kamalat kuukautiskivut, ja jatkuva väsymys mille ei löydy syytä. Pelottaa hieman ne tutkimukset, onko ne kamalia ja miten ne tehdään? Entä leikkaus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu