http://www.vnunet.com/vnunet/news/2163280/uk-school-saves-thousands-open
Miksi suomalaiset oppilaat edelleen joutuvat käyttämään Windowsia ja näin syrjäytyvät tietotekniikan kehityksestä?
Miksi suomalaiset oppilaat edelleen joutuvat käyttämään Windowsia ja näin syrjäytyvät tietotekniikan kehityksestä?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Suomalaiset eivät osaa ajatella???
This site was started after the significant positive response to Free and Open Source software by educators at the National Educational Computing Conference (NECC) held in July, 2006, in San Diego:
http://www.k12opensource.com/
Aina täällä suometutaan.
>Miksi suomalaiset oppilaat edelleen joutuvat käyttämään Windowsia
>...tieteet,tutkimus,yliopistot..
Windowsilla vai? :D
>tieteet,tutkimus,yliopistot.. <
-silläpä hyvinkin.
Wimdowsejakin näytillä, että oppilaat tietää sellaisiakin olevan olemassa.
On vain hullua tämä tietotekniikka ja varsinkin Windows.
Jos se päätää, että sinusta päästetään ilmat pihalle niin lakkaat heti olemasta, vaikka kuinka pyristelisit ja yrittäisit todistaa olemassaolosi.
Toisaalta taas eräs 106-vuotias sai kutsun kansakouluun ensimmäiselle luokalle, kun lapsellinen systeemi ei ymmärtänyt, että joku voi olla sataa vuotta vanhempi.
Tässä kertakäyttökulttuurissa varmaan kohta pannaan kansalle nappi otsaan 40-vuotiaana, etteivät ehdi raihnaistua.
"Windows käyttiksillä kaikki maailman tärkeät asiat hoidetaan esim. tieteet,tutkimus,yliopistot,teknologia,hallinto,
etc."
Kyllä nyt taas suollat sellaista potaskaa, että todella riepoo. Vuosikausia Helsingin yliopistossa lääketieteellisessä tutkimustyössä mukana olleena tiedän tuiki varmsati puheesi vääriksi. Muiltakin aloilta tunnen tutkijoita ja eivät he missään nimessä ainoastaan winukkaa käytä. Joten voisitko lopettaa kirjoittelun asioista, joista et nähtävästi tiedä yhtikäs mitään.
Luulet vaan et tiedä.
>..voisitko lopettaa kirjoittelun asioista,..<
-Voisin,mutta en lopeta.
>...mutta en lopeta.
Jokaisen on leipänsä ansaittava mutta ota huomioon että pitkäaikainen, päivästä toiseen jatkuva tosiasioiden kieltäminen saattaa vaikuttaa erittäin negatiivisesti ihmisen fyysiseen terveyteen.
Niinpä niin, siis jatkat kirjoittelua asioista, joista et tiedä yhtikäs mitään. Tuo on tullut selväksi monen monista postauksistasi.
moneen kertaan sitten töissä.
Kysymyshän onkin siitä miksi koulujen ennestäänkin riittämättömät määrärahat tuhlataan väärien asioiden opetteluun.
Kai täällä joku opettajakin pyörii tai ainakin joku tuntee muutaman. Voisitteko kysyä heiltä miksi Suomi tietentahtoen jättäytyy jälkeen kilpailukyvyn kannalta näinkin tärkeän asian suhteen?
Kaupunkien ja kuntien ATK vastaavat saavat vastikkeettomasti köyttöönsä Mikroseftin tuotteita. On kaut sillä joku toinenkin l:lla alkava nimitys
>...joku toinenkin l:lla alkava nimitys
Mitä tämä on muuta kuin lahjontaa?
http://www.digitoday.fi/page.php?page_id=9&news_id=20049030
Mielenkiintoinen pointti on siinä miten tiedotusvälineet suhtautuvat siihen mikä on taloudellisten resurssien väärinkäyttöä. Ihan vasta tuli Ylen A-plussalta pitkä dokumentti siitä miten patentti- ja rekisterihallituksen dirika oli käyttänyt edustusmäärärahojaan sukukokousvieraidensa kestitykseen. Summat oli kuitenkin kuin "hyttysen kusi itämeressä" verrattuna tähän ja kuitenkaan tästä ei puhuta missään.
Rahallinen menetys on kuitenkin pientä suhteutettuna siihen korvaamattomaan vahinkoon mikä aiheutuu osaamattomuudesta johtuvasta kilpailukyvyn puutteesta tulevaisuudessa.
kun voi k'ytt'' Windows XP>T' tulevaisuuden k'yttist'. T'' UbubuntuLive hajoaa k'siin, sorry
live ei hajoa käsiin. Ääkkösetkin toimii kunhan osaa tuolta asetuksista valita "Finland". Helppoa kuin heinänteko. Koneelle on asennettuna Ubuntu, mutta kokeilenpahan tätä liveä.
Itsestä ei enää ole niin väliä kun olen kohta eläkeiässä mutta ei tosiaan näytä hyvältä nuorison tulevaisuus Suomessa jos opettelevat vain Windowsia ja muu maailma menee karkuun.
http://www.manilastandardtoday.com/?page=interactive01_sept04_2006
Oma jälkikasvu kyllä saa laajemman näkemyksen tietotekniikasta mutta se ei paljon lohduta kokonaisuuden kannalta. Kuka maksaa meidän eläkkeet? :(
http://www.coss.fi/fi/caset/vitikkalan_ltsp.html
Vaikka opetusministeriö nukkuu vielä ruususen untaan niin yksittäisillä kouluilla on esittää toimivia ratkaisuja. Asia on ilmeisestikin kiinni osaavista ja korkeamman moraalin omaavista henkilöistä. Ei ole ihan helppoa panostaa tehokkaamman ratkaisun etsimiseen kun kyseessä on yhteiskunnan eikä omat rahat.