Mistähän johtuu, että 2004 mallinen corolla moottorilla sammuilee kun löysää kierrokset tyhjäkäynnille. Esim. vauhdissa, kun painaa kytkimen pohjaan ja löysää kaasun, lähtee senjälkeen heti kyllä käyntiin normaalisti. Tekee sitä aina silloin tällöin. Muuten pelaa normaalisti
corolla vika?
suom.24
102073
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Omassani meni vaihtoon tuollainen palikka. Hinta satoja euroja, ei kuulemma ole mikään harvinainen vika. Toisaalta, korjattiin maksutta, vaikka takuu oli jo mennyt umpeen! Vaikkei auto olisi häävi, niin täytyy sanoa, että jälkimarkkinointi toimii. Näin tehdään menestystarinoita.
Keksitään vika, ja sitten ratkaisu. Ja loppukaneetiksi "Vaikkei auto olisi häävi, niin..."
Toivottavasti sheriffi pysyy ajan hermolla eikä mene vipuun.
millä saat muutamat terot pysymään omassa karsinassaan. Herkkä liipaisinsormi on karkottanut lauman pölvästejä tekemään itsestään pellen muiden merkkien palstoilla.
Siis koston vuoksi keksit tämän "vian". Hienoa!
...vaikkapa tarkistaa, onko tämä alkuperäinen kirjoittaja sama kuin kirjoitukseen vastaaja. Sehän selviää näppärästi ip-tunnuksesta.
Merkillinen asia, muuten, miten pienen ja hyvin hoidetun vian kertominen vinkiksi vastaavista oireista kärsiville, voidaan tulkita jotenkin hyökkäykseksi koko autoilevaa maailmaa vastaan! Oletteko te itse siittäneet nämä autonne, kun olette niistä niin herkkänahkaisia?
"ei kuulemma ole mikään harvinainen vika"
Kuitenkaan kukaan täällä ei ole koskaan kuullut siitä. Kenenköhän autossa tämä vika on ollut kun Toyotan omistajat eivät ole siitä kuulleet? Renaultissa vai Volkkarissa?
näistä vioista, kun en ole vikaviestiä kirjoittanut. Mutta se riepoo, että pillitetään kuin pikkulapset jonkun seriffin perään. Tällaiselle touhullehan nauravat kohta kaikki. Kai nyt aikuinen(?) pystyy itsekin mielipiteensä perustelemaan.
"Kenenköhän autossa tämä vika on ollut kun Toyotan omistajat eivät ole siitä kuulleet?"
Onko KAIKKI Toyotan omistajat tämän palstan lukijoita?
Pientä rajaa!!
Se, että sinä et ole kuullut kaikista maailman ilmiöistä ei automaattisesti tarkoita sitä, etteikö näitä ilmiöitä voisi silti olla olemassa, jopa yleisenäkin. Turkinpa olet kuullut esimerkiksi pillikkeestä, vaakakirjaajasta, kalsiumkarbonaatista, kateenkorvasta, petkeleestä, astalosta, dumpperista, mykoritsasta, GMO:sta, EML:stä, EMP:stä, rollupista, esteröinnistä tai vaikkapa liukoisesta typestä, vaikka nekin ovat varsin yleisiä asioita maailmassa.
Mutta mikäs siinä. Sovitaan niin, että alkuperäinen kirjoittaja unohtaa, että vika voisi olla moottorin ohjausjärjestelmässä eikä siihen liittyvää jotain boksia [Voisin tietysti tarkistaa sen osan, mutta kun vika ei kuitenkaan ollut siellä (eihän se voinut, kun ei tällä palstalla kukaan ollut siitä kuullut ja tällä palstalla sentään tiedetään paremmin kuin Vesijärven Autossa, Lahdessa) ] tarvitsekaan vaihtaa. Siispä alkuperäinen kyselijä voi tyytyä elämään ongelmansa kanssa epäillä syylliseksi vaikkapa kulunutta kaasuläppää (hyväksytkö sen).
Toisaalta kuitenkin näiden palstojen yksi idea on se, että täältä voidaan kysyä, jos ongelmia ilmenee. Ei jokaista kysymystä ja vastausta tarvitse ymmärtää henkilökohtaiseksi hyökkäykseksi itseä vastaan.
Ostin corollan vm.2003 1.6 sedan.mottorin häiriö valo palaa.Vaihdettu jo apuhappitunnisti ja katalysaattori ja yhä vain valo palaa. Sain huoltomieheltä tietää että näissä on ollut jo takuu aikana viallisia moottorin ohjaus yksiköitä joita on vaidettu takuuseen.Toyota huolto ei ota mitään kantaa koska takuuaika on mennyt umpeen.Ostin auton 2008 elokuussa ja silloin ajettu 55 tkm. Minun kohdallani ei ainakaan jälkimarkkinointi ole toiminut.Tämä oli minun ensimmäinen ja viimeinen corollani ja sillä sipuli.