Seriously Biloved?

Nyt kun kaikki ovat niin hurjan innoissaan noista 3someista, bi-uteliaisuudesta ja toteuttamattomista bi-fantasioistaan (joissa sinänsä EI siis ole mitään pahaa tietenkään)... Kysyn vaan että löytyykö yhtään ihmistä joka olisi ns.50/50 biseksuaali? Ja kroonisesti sitä? Kykenevä sekä rakastumaan että haluamaan molempien sukupuolten edustajia? Vai onko se mahdottomuus? Kertokaahan.
6946
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Haluamaan kyllä pystyn 50/50, rakastamisesta en tiedä. Meneekö se 50/50 jos rakastunkin naiseen ja elän hänen kanssaan lopun ikääni, jos sitä ennen olen ollut rakastuneena mieheen? Kun ei sillä sukupuolella ole mulle väliä, vaan henkilöllä. :)

...tai no, sanotaan ettei ennen edellistä suhdetta sukupuolella ollut väliä... exäni oli minulle täydellinen nainen kunnes löysi toisen (grrh). Kun se suhde oli niin pitkäikäinen ja hyvä, en tiedä osaisinko rakentaa enää samanlaista suhdetta miehen kanssa.

Äänestä

En halua lokeroida itseäni mihinkään seksuaali- tai muuhunkaan kategoriaan. Voin rakastua ihmiseen, olkoon hän sitten nainen tai mies.

Jos puhutaan pelkästään seksistä, niin silloin mielialani kyllä vaihtelevat kausittain. Joskus tahdon rakastella naisen kanssa, toisinaan taas miehiset avut viehättävät.

Siis "kroonisesti" en ole 50/50, vaan vaihtelevasti 10/90 - 90/10.

Äänestä
  • Ihan sama juttu minulla, että voin rakastua mieheen tai naiseen.

    Toinen juttu on sitten tuo lokerointi, josta minäkin tuolla ateisti palstalla yritin kertoa. Minut kun lokeroidaan myös ateisitiksi, vaikka en haluaisi itseäni lokeroitavan - johtuen lähinnä siitä että ateisimi kuulostaa (ja sana tarkoittaa) pakanaa, vääräuskoisuutta jne. Kuitenkin arvostan muita ihmisiä ja heidän uskomuksiaan jne, enkä haluaisi itseäni lokeroitavan.

    Lokerointi tietysti helpottaa asiasta puhumisessa,
    mutta muuten en kyllä haluaisi kenenkään lokeroivan minua bisseksi tai ainakaan ateistiksi...

    Äänestä

Minä ainakin olen. Olenko kenties ainoa?

Äänestä
  • Se pointti tuon alkuperäisen viestini takana juuri olikin. Siis että itse juuri tunnen olevani "100% bi". Pientä kyselyä halusin vain tehdä...Kartoitusta. Tuntuu nimittäin vieläkin, että biseksuaalisuutta ei oikein ymmärretä, noin yleisesti. Siitä kun puhuttaessa tulee yleensä sellainen mielikuva että se olisi vain "laajentunutta heteroutta". Silloin kun on vastakkaista sukupuolta oleva kumppani, niin voi uskaltautua kokeilemaan biseksuaalisuuttakin. May be wrong.

    Äänestä

  • impossible. kirjoitti:

    Se pointti tuon alkuperäisen viestini takana juuri olikin. Siis että itse juuri tunnen olevani "100% bi". Pientä kyselyä halusin vain tehdä...Kartoitusta. Tuntuu nimittäin vieläkin, että biseksuaalisuutta ei oikein ymmärretä, noin yleisesti. Siitä kun puhuttaessa tulee yleensä sellainen mielikuva että se olisi vain "laajentunutta heteroutta". Silloin kun on vastakkaista sukupuolta oleva kumppani, niin voi uskaltautua kokeilemaan biseksuaalisuuttakin. May be wrong.

    Toivon että kukaan ei ajattele minun provosoivan, yritän vain kertoa oman tämähetkisen mielikuvani asiasta.
    Bi-seksuaalisuus on hieman heräämisvaiheessa tällä hetkellä.
    Siitä on jopa tullut trendi hollywoodissa. Hollywoodissa bi-seksuaalisuus on juuri se tämän vuoden juttu.

    Yleisestä mielipiteestä poikkeavia ihmisiä on aina syrjitty, homoja, lesboja, vammaisia jne.

    Luulen kuitenkin että ihminen on synytyessään bi-seksuaali (ehkä jopa non-seksuaali ?).
    Kulttuuri opettaa ihmisen tukahduttamaan "väärät" tunteet. Siitä voisi mahdollisesti johtua identtiteettikriisi teini-iässä.

    Nyt taas yleinen mielipide alkaa olla vapaamielisempi asian suhteen, ja ihmiset uskaltavat vapauttaa tunteensa helpommin.

    Bi-seksuaalit... tällä hetkellä useimmiten seikkailua hakevat naiset/miehet, jotka kuitenkin haluavat "normaalin"(=yleisen mielipiteen mukaisen) perheen ja kaksi lasta.
    Eivät mielestäni juuri tämän yleisen mielipiteen takia uskalla, tai halua erottua joukosta muuttamalla yhteen samansukupuolen edustajan kanssa seurustelumielessä.

    Ehkä 10 vuoden kuluttua tämä on yleisempää bi-seksuaaleilla?

    En henkilökohtaisesti usko siihen että nainen tai mies, bi, haluaisi 3some elämää muun syyn kuin yleisen mielipiteen takia.

    Minä en ainakaan tulisesti rakastaisi kahta ihmistä, antaisin mieluummin yhdelle ihmisille koko elämäni.

    Totta on se että kyllä normaali perhe-elämä ja edustava mies kainalossa mielikuvassani näyttäisi täydelliseltä, mutta jos hän ei ole se jota rakastan, en tämän perhe-elämän lisäksi hankkisi salaista tyttöystävää, vaan tyttöystävän/poikaystävän jota/johon rakastun.

    Tässä määritelmässäni käytän perusperiaatteena sitä että bi-seksuaali rakastuu ihmisen luonteeseen... ja yleensä kokonaisuuteen ennakkoluulottomasti sukupuoleen katsomatta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


impossible. kirjoitti:

Nyt kun kaikki ovat niin hurjan innoissaan noista 3someista, bi-uteliaisuudesta ja toteuttamattomista bi-fantasioistaan (joissa sinänsä EI siis ole mitään pahaa tietenkään)... Kysyn vaan että löytyykö yhtään ihmistä joka olisi ns.50/50 biseksuaali? Ja kroonisesti sitä? Kykenevä sekä rakastumaan että haluamaan molempien sukupuolten edustajia? Vai onko se mahdottomuus? Kertokaahan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu