Onkos kellään

ollut "ilo" tutustua nenäpunkkiin???
Miusta alkaa nyt tuntua että meiän koirilla on tällänen kaveri.
6339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

eikä toivottavasti ikinä suodakkaan,jotkut asiat voin ihan jättää kokematta =)No,onneksi se ei sentään ole kovin vakavaa ja on hoidettavissa.

Äänestä
  • mutta otin selvää hoidosta ja se yksinkertaisin elis piikki onkin sitten hengenvaarallinen useimmille paimenkoirille. lähtee punkki ja henki jos sen niskaan tällää! Muille roduille se on kuitenkin käypä lääke. Sinällään aika mielenkiintonen juttu...

    Äänestä

jo edesmenneellä koiralla nenäpunkki ja se niiskutti silleen aina välillä. Eläinlääkäri antoi piikin siihen ja samalla myös muille koirille kun on kuulemma kovin herkästi tarttuva. Paimenkoiria meilläkin eikä mitään ongelmia ilmennyt. Nykyisillä koirilla ei onneksi ko vaivaa ole ilmennyt.

Äänestä

Meillä oli nenäpunkki epäily. Niskaan piti laittaa 3 kertaa jotain liuosta (Strongholdia?). Oireet oli jonkun aikaa poissa, mutta taas tulleet takaisin. Kaverikoirat hoidettiin myös (yhtä lukuunottamatta ja voi olla että sitä kautta sitten uusi). Eli tosinsanoen hukkaan meni. Oireita ei ollut silloin kuin mun koirallani, mutta harvoille kuulemma tuleekaan mitään oireita.

Äänestä
  • olen kuullut että jotkut elänlääkärit diagnosoivat koiran niiskutuksen turhan innokkaasti nenäpunkiksi. oman koirani kohdalla on käynyt myös näin. lääkäri totesi että sillä on nenäpunkki ja sai lääkkeeksi strongholdia pari kertaa mutta oireet evät hävinneet. vein koiran toiselle lääkärille ja hän osasi heti sanoa mikä koiraa todellisuudessa vaivasi. joillakin roduilla/koirilla on liian löysä/pehmeä tms limakalvot ja ne voi välillä estää normaalin hengityksen jolloin koira alkaa vetämään ilmaa voimakkaasti nenän kautta. oma koirani alkaa tämän "kohtauksen" aikana tuijottamaan "lasittunein" silmin ja meinaa levitä maahan mahalleen. nykyään osaan jo huomata milloin kohtaus on tulossa ja voin helpottaa koiran oloa, hieromalla koiraa kaulasta kohtaus menee nopeammin ohi.

    niiskutus ei siis välttämättä ole aina nenäpunkista johtuvaa.

    Äänestä

  • myös toinen "vaihtoeht... kirjoitti:

    olen kuullut että jotkut elänlääkärit diagnosoivat koiran niiskutuksen turhan innokkaasti nenäpunkiksi. oman koirani kohdalla on käynyt myös näin. lääkäri totesi että sillä on nenäpunkki ja sai lääkkeeksi strongholdia pari kertaa mutta oireet evät hävinneet. vein koiran toiselle lääkärille ja hän osasi heti sanoa mikä koiraa todellisuudessa vaivasi. joillakin roduilla/koirilla on liian löysä/pehmeä tms limakalvot ja ne voi välillä estää normaalin hengityksen jolloin koira alkaa vetämään ilmaa voimakkaasti nenän kautta. oma koirani alkaa tämän "kohtauksen" aikana tuijottamaan "lasittunein" silmin ja meinaa levitä maahan mahalleen. nykyään osaan jo huomata milloin kohtaus on tulossa ja voin helpottaa koiran oloa, hieromalla koiraa kaulasta kohtaus menee nopeammin ohi.

    niiskutus ei siis välttämättä ole aina nenäpunkista johtuvaa.

    Jep.Tarkemmin sanottuna joillain roduilla on tyypillistä ( kuin myös yksittäisissä tapauksissa saattaa olla)hieman pitkä pehmeä kitalakipurje,joka aiheuttaa tuon reversing sneezingin.

    Tyypillisimmillään nuo kohtaukset vaivaavat nuoria ja innokkaita koiria.Vanhemmiten saattavat vähetä ( ellei ole kovin pahasta kyse),kun koirar ei niin usein käy kierroksilla ja häslää.

    Tuo konsti,mikä Haukullinen mainitsi ( eli tukkii kevyesti koiran sieraimet)on hyvä.Sen kun tekee,niin koira joutuu pärskäyttämään suun kautta,jolloin kitalakipurje " helppaa".Samalla voi toki myös rauhoittaa koiraa,vaikka hieromalla kaulasta myös ;=)

    Jotkut koirat voivat saada myös noita rs:n tapaisia kohtauksia,jos " röörit" on liian ahtaat.
    Tyypillisimpiä nuo kummatkin syyt on pienillä lyhytkuonoisilla ja kalloisilla roduilla.

    Ja kuten sanoit,liian helposti luullaan,että koiralla on nenäpunkki,nyt kun se on joitain vuosia sitten keksitty koiralta.
    Aina kannattaisi tutkituttaa ensin pätevällä lääkärillä,ettei turhaan lääkittäisi nenäpunkin vuoksi ;=)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


peris kirjoitti:

ollut "ilo" tutustua nenäpunkkiin???
Miusta alkaa nyt tuntua että meiän koirilla on tällänen kaveri.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu