VW:n 1.4 TSI

Minkälaisia km-määriä ovat TSI-koneilla on ehditty ajamaan tähän mennessä ja minkälaisia käyttökokemuksia ko. koneesta on? Käyttökokemuksia kaipaan Touran/Golf GT-omistajilta enkä pelkiltä koeajajilta?

Itseäni TSI kiinnostaisi hyvän teho/polttoainetalous-suhteen vuoksi, kun dieselin käyttövoimaveroa ei tunnuta saavan laskemaan.
72096
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eipä ole vielä kovin syvällisiä kokemukseksi, kun olen ajanut vasta n. 700 km ja tankannut vain kahdesti. Mutta tähän astisen perusteella moottorissa ei ole moittimista.

Vääntöä riittää jo pieniltä kierroksilta kuin dieselissä ikään ja ohituksiin löytyy kiitettävästi ripeyttä - kovin pitkiä suoria ei tarvitse odotella. Tosin vertailukohtana on edellisen auton (Octavia) 1,6-litrainen kone, joten tehokkaampiin tottuneille TSI ei ehkä tunnu kovin kummoiselta. Silti en panisi pahakseni, jos Touraninkin TSI olisi saman tehoinen kuin Golf GT:ssä...

Ajosta on ollut 1/3 kaupunki- ja 2/3 maantieajoa yhdestä kolmeen hengen kuormalla ja takakontti vähintään puolillaan tavaraa. Kulutus on ollut likimain tehtaan ilmoittamissa lukemissa, 7,4 l/100 km. Lukema saattaisi olla pienempikin, kunhan opettelen vaihtamaan aikaisemmin isommalle vaihteelle.

Sitten yksi huono puoli, joka ei kylläkään liity moottoriin: TSI:n myötä Trendline-varustetason tilalle tullut Guideline 1 on kalliimpi mutta huonompi. Esim. niskatuet eivät kallistu, ovivaloja ei ole, äänieristyksessä on säästelty ja karvalakkimallin navigointilaitetta ei varmaan ostaisi kukaan, ellei olisi pakko.

Joka tapauksessa TSI-moottori on osoittautunut vallan mainioksi paketiksi. Aika sitten näyttää, onko kestävyyskin yhtä hyvällä tolalla.

Äänestä

Tämä TSI on todella mielenkiintoinen ja innovatiivinen uusi tekniikka. Tietävätkö palstan VAG-spesialistit onko muitakin TSI-moottoreita suunnitteilla? Esim. 3 litran bensa-V6:sta luulisi saavan tuollaisella kaksoisahtimella loistavan huippupadan vaikkapa A6- tai A8- mallisarjoihin...

Äänestä
  • Ainakin 1,6-litrainen TSI on melkein valmis ja isompiakin on näköjään tulossa:

    "Die Arbeiten an einem 1.6 TSI mit 150 PS sind in der Endphase. Wie beim 1.4 TSI verdichten hier ein Kompressor und ein Turbolader die Ansaugluft. "Aufgeladene Motoren in mehreren Leistungsstufen sind eine relativ einfache Übung“, erklärt Aggregatechef Rudolf Krebs, "und die Benzin-Direkteinspritzung schreit geradezu nach Aufladung.“ In Vorbereitung sind weitere aufgeladene 1,8- und Zweiliter. Hier darf also noch viel mehr erwartet werden."

    http://www.freenet.de/freenet/auto/news/auto/bf139ebbf0404e9cd05194490b6a751f.html

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


St1 kirjoitti:

Minkälaisia km-määriä ovat TSI-koneilla on ehditty ajamaan tähän mennessä ja minkälaisia käyttökokemuksia ko. koneesta on? Käyttökokemuksia kaipaan Touran/Golf GT-omistajilta enkä pelkiltä koeajajilta?

Itseäni TSI kiinnostaisi hyvän teho/polttoainetalous-suhteen vuoksi, kun dieselin käyttövoimaveroa ei tunnuta saavan laskemaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu