onko normaalia

että murrosikäinen(15-16v) lapsi ei puhu omista asioistaan vanhemmille?
Kertokaa ihmeessä, miten saan lapseen kontaktin kun kaikki kontaktinsa ovat netissä ja koulussa!
Jos keskustelen tietokoneesta, juttua piisaa niin etten edes ymmärrä mistä puhutaan, mutta jos kysyn varovasti vaikkapa koulusta tai läksyistä tai olotilasta muuten vaan niin hän "ei tiedä" tai "ei muista" jne.
Vai voiko antaa vaan olla ja odottaa, että aika kuluu?
4690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joo kyllä asia on niin että olisi epänormaalia jos lapsesi sinulle jotain puhuu. Älä pelkää kyllä kaikki on kunnossa.

Äänestä
  • Lienee niin, että pojat ovat yleensä asioistaan hiljaisempia. Sen sijaan itselläni, naispuolisena henkilönä, oli koko murrosiän ajan luottamuksellinen, mutta tulinen, suhde äitiini. Kaikesta pystyi puhumaan.

    Äänestä

toinen 14 ja toinen 16. vanhempi ei ole koskaan ollut innokas kertomaan päivän tapahtumista. Aiemmin yksi konsti saada edes jotain joskus irti pojasta, oli se että aloin kertoa ensin itse omasta päivästäni. Ihan arkisia juttuja työstä, tapahtumsita tai vaikka mitä työpaikkaruokalassa oli ruuaksi. useinmiten meni ohi korvien, mutta joskus poika kertoi vastavuoroisesti koulupäivästään tai jostain muusta jutusta.

Äänestä
  • Oon 16v ja mun mutsi ei todellakaan tiedä mitään mun jutuista ja jos tietäis nii se kuolis. :D

    Dokaamista sammumiseen asti, seksiä saman sukupuolen kanssa, huumebileissä roikkumista jne .. :)

    Ja en kerro mitään arkisiakaan asioita, vihaan koko narttua ja en mielelläni puhu hänelle mitään, näin on aina ollut ja tulee olemaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puhumaton kirjoitti:

että murrosikäinen(15-16v) lapsi ei puhu omista asioistaan vanhemmille?
Kertokaa ihmeessä, miten saan lapseen kontaktin kun kaikki kontaktinsa ovat netissä ja koulussa!
Jos keskustelen tietokoneesta, juttua piisaa niin etten edes ymmärrä mistä puhutaan, mutta jos kysyn varovasti vaikkapa koulusta tai läksyistä tai olotilasta muuten vaan niin hän "ei tiedä" tai "ei muista" jne.
Vai voiko antaa vaan olla ja odottaa, että aika kuluu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu