Olen laittamassa myyntiin 3h k, Espoon Kivenlahdesta, talo valmistunut 1973. Rempat on tehty, keittiö yms. Ikkunaremontti on tulossa ensi keväänä. Mikä olisi arvio myyntiajalle, uusi asunto valmistuu vasta ensi syksynä vuoden päästä, eikä viittis välillä vuokralle mennä.. Onko joku lähiaikoina myynyt vastaavanlaista asuntoa, kuinka kauan oli myynnissä. Itse ostimme kämpän aikoinaan ensi näytöllä..
Tosin sitä nyt kyllä ihmettelen ;)
Tosin sitä nyt kyllä ihmettelen ;)
Vastaukset 4
Vanhimmat
ja tuollaista 3 kk myyntiaikaa on ihan hyvissä ostettavissa kohteissa ollut. Eli ovat hävinneet mielestäni sitä tahtia asunnot, joita olen käynyt katsomassa. Jotkut sitten roikkuu ja roikkuu myynnissä, todennäköisesti myyjä ei osaa tingata.
Kannattaa pelatta varman päälle ja myydä asunto heti, mennä vuokralle uuden valmistumiseen asti. Muutto ei ole niin suuri vaiva ettei kannattaisi jotta voi välttyä kahden asunnon loukulta. Jos nykyinen asunto on täysin velaton ja pankin kanssa on sovittu uuteen riittävät lainat niin sitten voi harkita lykätä. Uhkana taitaa olla että asunnon arvo tippuu ennen myyntiä. Tai sitten ei. Kukapa sen varmaksi tietää?
Ei tulisi mieleenikään ostaa kämppää, johon pääsee
vasta vuoden päästä.
että asunto vapautuisi vasta vuoden päästä, mietin vaan että koska kämppä pitäisi viimeistään laittaa myyntiin, ettei riskiä kahden asunnon loukulle olisi ( joka voi tietty olla silti..). Vuokralle tässä varmaan on mentävä, jos asunto sattuu menemään kaupaksi.