Jos Elisan paketin yhteydessä maksaa puhelimen kerralla pois, onko puhelin vielä senkin jälkeen sim-lukittu vai ei?
Esim. N73 250 minuuttia = 456€ 14,90 €/kk.
Elisan paketti ja kertamaksu
6
3158
Vastaukset
- Nimimerkki tyhmä?
Mitä hyötyä siitä olis, että maksas kerralla sen ja lähtis puratuttamaan sitä lukitusta? EIkä se lukituksen purkaminen noin nopeesti ole operaattorin hyöty, kyllä sen kertamaksun varmaan saa hehdä, ja on siinä se oma vapaus sitten. Varsinkin jos huomioi ne aikaraja ylitykset jotenkin.
- näin_on_
Elisa purkaa itse siitä puhelimesta sen teknisen eston. Siinä menee n. 1vrk kun puhelin on täysin sim-vapaa.. Mut ihmettelen minäkin mitä hyötyä on noin tehdä. Osta sitten suoraan ei kytky puhelin, kuin kytkyllä..
- Lukittu vai ei
näin_on_ kirjoitti:
Elisa purkaa itse siitä puhelimesta sen teknisen eston. Siinä menee n. 1vrk kun puhelin on täysin sim-vapaa.. Mut ihmettelen minäkin mitä hyötyä on noin tehdä. Osta sitten suoraan ei kytky puhelin, kuin kytkyllä..
Kiitos tiedosta.
Eikös tuo hinta ainakin jää alhaisemmaksi, kun heti maksaa puhelimen. Siis verrattuna ei kytky puhelimeen (N73 n. 480€?). Muutenhan esim. 19€/kk x 24kk = 456€ eli täsmälleen sama kuin maksaisi kahden vuoden aikana.
Jos on vaihtamassa toiselta operaattorilta, numeron siirto kestää (kuinkahan kauan?). Heti maksamalla saisi puhelimen käyttöön vuorokauden kuluttua, ja voisi käyttää sitä kunnes Elisan uusi sim-kortti tulee. - 112q1
Lukittu vai ei kirjoitti:
Kiitos tiedosta.
Eikös tuo hinta ainakin jää alhaisemmaksi, kun heti maksaa puhelimen. Siis verrattuna ei kytky puhelimeen (N73 n. 480€?). Muutenhan esim. 19€/kk x 24kk = 456€ eli täsmälleen sama kuin maksaisi kahden vuoden aikana.
Jos on vaihtamassa toiselta operaattorilta, numeron siirto kestää (kuinkahan kauan?). Heti maksamalla saisi puhelimen käyttöön vuorokauden kuluttua, ja voisi käyttää sitä kunnes Elisan uusi sim-kortti tulee.Eli jos sinä otat liikkeestä uuden kytky puhelimen, ja liittymän, niin jos vaikka maksaisit sen puhelimen heti pois, vaikka ei todellakaan mitään hyötyä, sen lukituksen purku kestaa n. 1vrk ainakin, mutta sinun on pidettävä sitä sitä kytky liittymää 2 vuotta. Liittymää sinä et saa katki aikaisemmin. Eli maksat sitten siitä liittymästä kúukausimaksuja sen 2 vuotta, vaikka et tekisi sillä liittymällä yhtikäs mitään!. Numeron siirto kestaa muutaman päivän, yleensä n. viikko...
- Veery_
112q1 kirjoitti:
Eli jos sinä otat liikkeestä uuden kytky puhelimen, ja liittymän, niin jos vaikka maksaisit sen puhelimen heti pois, vaikka ei todellakaan mitään hyötyä, sen lukituksen purku kestaa n. 1vrk ainakin, mutta sinun on pidettävä sitä sitä kytky liittymää 2 vuotta. Liittymää sinä et saa katki aikaisemmin. Eli maksat sitten siitä liittymästä kúukausimaksuja sen 2 vuotta, vaikka et tekisi sillä liittymällä yhtikäs mitään!. Numeron siirto kestaa muutaman päivän, yleensä n. viikko...
Kytkypuhelinta ei pysty maksamaan kerralla pois kesken sopimuskauden millään verukkeilla. Ainoa mahdollisuus tosiaan sopimuksen purkuun on yllättäinen työttömyys (ts. maksukyvyttömyys), joka siis pätee myös muissa määräaikaisissa sopimuksissa, joista mainitakseni esimerkiksi määräaikaisen kuntosalisopimuksen tai vuokrasopimuksen, jos vuokran suuruun on liian korkea.
- miettijä pallokala
Tuollaisessa pakettissa olevan puhelimen hintaa ja edullisuutta on vaikea laskea. Sitä ei suoraa ole missään esitetty, mitä operaattori sille on laskenu hinnaksi.
Soneran asiakaslehdes oli, että sen hinta olis (6630) 120 euroa, mutta jos paketin perusmaksu on 15,90 euroa siinä on jotain kuukausimaksua ja 50 minsaa puhetta, nii se on tosi vaikeas sanoa, onko se puhelin edullinen, jos laskua on 2 v aikaa tullut vaikka 600 euroa, nii se tuntuu ainakin paljolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622512Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899727Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.507677Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va936459SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906176Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m625767Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,535259Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot505175HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204832Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074519