Unkari, Budabest

Budabestissa, tai yleensä Unkarissa olleet, kertokaahan kokemuksianne! Mistä piditte, mistä ette, keille suosittelette, mihin vuodenaikaan olitte?? Onko tietoa onko siellä kovin kylmä tammi- helmikuussa?? Kiitos!!
1564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Moro! Mahtava kaupunki, ihmiset ystävällisiä, hinnat melko edullisia, mustalaismusiikkia kuulee. Unkarin ilmasto alkaa lämmetä maaliskuussa, tammi- ja helmikuu ovat koleita. Tonavalta käy väliin aikamoinenkin tuuli autojen saasteita. Tokajiviinit ja Palinka-hedelmäviinat ovat hyviä. Kävelykaduilla (mm. Vaci ut) paljon ostettavaa ja katteltavaa, varo kuitenkin taskuvarkaita, niitä siellä kans liikkuu. Historiallisia rakennuksia, maisemia ja ennenkaikkea Tonavaa on kiva katella - ja unkarittaret - ahhh!
terv. Tomppa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peikko kirjoitti:

Budabestissa, tai yleensä Unkarissa olleet, kertokaahan kokemuksianne! Mistä piditte, mistä ette, keille suosittelette, mihin vuodenaikaan olitte?? Onko tietoa onko siellä kovin kylmä tammi- helmikuussa?? Kiitos!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu