Tarkoituksena olisi ostaa jossain vaiheessa pyörä kaupungilla ajeluun ja pienien matkojen taittamiseen. Tietysti kahden emäntäni kanssa =). Autolainan johdosta ei pyörään voi hirveästi rahaa käyttää joten sen ja vakuutuksen takia 400-500 kuutioinen pyörä tuntunee sopivalta. Merkistähän ei edes voi kiistellä, sehän on tietenkin suzuki. Mutta kumpi sopisi paremmin? banditti 400 vai gs 500? Jos saisi plussat ja miinukset molemmista ja kilowatit.
gsf Bandit 400 vai gs 500?
lieköväliä
4940
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vinkkinä sanoisin jotta kannattaa ottaa emäntä koeajolle mukaan.Kyllä sieltä tulee äkkiä kommentit,kun emäntä on ensin keikkunut pienen tyynyn päällä polvet kurkussa.Mielestäni alle viis-satanen sopii kahdelle,jos molemmat on noin 65kg tai kyydittävä mielummin alle.Meillä elintaso nousi yli 70/75kg:n niin johan oli gsx 500:n ajo-ominaisuudet äärirajoilla.
Yhtenä vaihtoehtona voisi olla hommata matkaenduro, esim. Suzuki DR650. Uusien teho/paino-suhteella toimivien vakuutusten kanssa ei varmasti tule kalliimmaksi kuin tuo gs 500 ja tohtorit ovat ihan mukavissa hinnoissakin.
Tietysti, jos ei endurotyylinen menopeli kiinnosta, niin customikin voisi olla vaihtoehto.
Gs500 ihan hyvä peli.Eilen mentiin kaks päällä tieliikenteen mukana hyvin.Yhteispainoa oli meillä 160kg.
Meillä on tollanen kokokatteella oleva "Suiza" ja eka kesä takana. Todella hyvin pelittää ja jaksaa viedä ihan hyvin kahta ja takalaukullista täynnä tavaraa. Kulutus 3.6 - 4.2 sataselle. On ajeltu rajoitusten mukaan ja nautittu.. Kate on hyvä kun se suojaa tuulelta joka on rasittavaa pidemmän päälle. Eipä tule puutteita mieleen.. Tuntuu kummalliselta monet kommentit että ekan kesän jälkeen pitää vaihtaa isompi.
Ajokausi loppu ja jo nyt suunnitellaan ensi kesälle uusia retkiä.
Koettakaa kestää talvi, kesä on joka päivä lähempänä.