Ivar Johansson

MiVa

Vaimon perikunnalta löytyy otsikon merkkinen haulikko... Olen etsinyt tietoja, mutta ei mitään... Ammattilaiset... tietoja...

10

3387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie.

      olet varmaan kyljessä olevista teksteistä huomannut että kyseessä on ameriikalainen laatu tuote.Omani on ainakin 16 kaliberinen ja taattu ainoastaan mustalle ruudille ja on yksipiippuinen,valmistettu ehkä joskus 20-luvulla vaari vainaan puheiden mukaan.

    • Iver

      Ja nimihän on varmaankin Iver Johnson? Lafka on ollut pääsääntöisesti halpojen kansanaseiden valmistaja, joten mistään suuresta aarteesta tuskin on kysymys.

    • Tähtääjä

      Siinä on huomattavan pitkä piippu. Normaaliin puhdistussarjaan jouduin tekemään lisäpalan sille tangolle (tai putkeahan se oli). Myös supistus on todella tiukka. Silloin kun siihen sai tehtaan panoksia, niin haulikuvio pysyi uskomattoman pienenä. Nyt ei ole enää vuosiin kukaan myinyt varsinkaan noita 16 kaliperisia panoksia mustalla ruudilla. Moni on rikkonut oman 'IivariJonssoninsa' ampumalla tavallisia panoksia. Tarina kertoo silmiäkin menneen, mutta tiedä sitten.
      Se on hanallinen tai miksi sitä sanotaan, kun se iskuri on sellainen vasaran näköinen kapistus siinä näkösällä.
      Minulle tuo on legendaarinen ase, koska ammuin ensimmäisen kerran haulikolla Iiverillä harakkaa pesän läpi ainakin tunnin kyttäämisen jälkeen. Lintu putosi ihan kuolleena.

    • Iver

      Kyseessä on tosiaan sellainen ns. "kansanhaulikko". Näitä ko.aseita on maamme pullollaan. Niitä on tuotu aikoinaan maahan pilvin pimein. Aseen arvo on aika olematon,ehkä romuraudan hinta? Itsellänikin yksi tuollainen kaapissa seisoo.

    • -Kymbe

      Jep, piippu on pitkä kuim nälkävuosi ja saa lukon paslakasi normaali kudeilla. (kokemusta)!! Ase on aikasen yleinen, käytettiin lähes jok atorpassa ihan metsästykseenn. Kunnossa ollevasta sanoisin et saa 200-3oo€ mut tää on vaan maallikon arvio...... -Kymbe

      • Jaramo

        Olisiko jollakin tähän "kansanhaulikkoon" myytävänä etutukki? Mitä maksaisi? (Yst. vast. puh. 0442903159).


      • VaraosaIiveri
        Jaramo kirjoitti:

        Olisiko jollakin tähän "kansanhaulikkoon" myytävänä etutukki? Mitä maksaisi? (Yst. vast. puh. 0442903159).

        Paljolla ostat lukko viallisen vara osaksi?


    • mustapuhti

      Äkkiäkös noita nokipaukkuja lataa ja valmiitakin on myynnissä. jos haluaa nostalgioida.

    • rekoso

      mutta kenellä on rosteripiipuinen 16 kalinperi ivar johansson minulla on

    • Anonyymi

      Tietääkö kukaan mikä on Ivar Johansonin haulikon piipun mitta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      218
      3174
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      300
      2748
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1798
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      52
      1700
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      43
      1570
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1366
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1280
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1260
    9. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1249
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      417
      1246
    Aihe