Löin baarissa yhtä miestä turpaan. Nyt asia Sovittelussa. Vaatii 1500€. Sillä ei kovin suuret vammat, turvotusta nenänvarressa sekä pieni haava nenän varressa. Tuleeko halvemmaksi maksaa vai mennä käräjille? Tuon 1500E lisäksi tietty tulisi vielä sakko? Paljon ja mitä kuluja tulee oikeudessa noin... tämmöisistä jutuista?
Kannattaako
maksaa????
4640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Käräjillehän ei pääse ilman poliisille tehtyä rikosilmoitusta.
Eli sinut kirjataan rikoksesta epäillyksi ja juttu menee sitten syyttäjälle ja sen jälkeen sinne käräjille, missä todennäköisesti tulee sakot pahoinpitelystä tai lievästä pahoinpitelystä. Sen päälle omat ja vastapuolen oikeudenkäyntikulut ja korvaukset.
Ns. poliisin tutkintarekisteristä tieto poistuu, joko kahdessa tai viidessä vuodessa, riippuen tuomiosta. Historiatietoina se näkyy kuitenkin 50 vuotta eli vaikka turvallisuusselvitystä tehtäessä.
Jos on sellainen ammatti tai ura, että tuomio ei sitä haittaa niin siitä vaan, mutta jos haittaa vaikka tulevaisuuden suunnitelmia, niin...
maksaa. Jos tehty poliisille jo ilmoitus, juttu menee käräjille joka tapauksessa, teet sovinnon tai et. Siellä ei noin paljon korvauksia tuomita. Kivustä ja särystä muutama satanen suoranaiset kulut.
Riippuu siitä joudutko maksamaan myös oikeudenkäyntikulut. Tarjoa kaverille 500€ heti käteen ja sano ettei muutoin saa mitää tai korkeintaan hiluja valtionkonttorista. Korvauksia on melkein mahdoton periä itse.
lyödä uudestaa tällä kertaa sivukujalla ilman silminnäkijöita näin pitää tehdä rahankiilto silmissä oleville lypsäjä mammanpojille.näin on