Kysyisin kokemuksia kissan diabeteksen hoidosta asiasta todella tietäviltä. Meidän 10vuotiaalla norskilla todettiin muutama viikko sitten diabetes. Lääkäri määräsi aluksi mindiab nimisiä lääkkeitä. Että katsotaan aluksi saisiko sen sillä kuriin. Onko kenelläkään kokemuksia kyseisen lääkkeen toimivuudesta? Ulkoilemme säännöllisesti, kissa ei ole ylipainoinen ja ruokavalioksi on muutetta royal canin diabetic- raksut. Olisi kiva kuulla muiden kokemuksia sokeritautisen kissan hoidosta ja siitä miten Teillä saatiin sokerit kuriin. Kiitos asiallisista vastauksista. :)
Kissan diabeteksen hoito
5
1187
Vastaukset
- diabeteksesta?
Mistä oireista aloit epäillä kissallasi olevan diabetes?
Tai eipäilit kissan sairautta ja veit sitten lääkäriin, missä todettiin sairaus.- rontti
Aloin epäillä diabetesta kun kissani alkoi juomaan todella suuria määriä. Huomasin myös laatikkoa puhdistaessa että hiekka oli jotenkin "tahmaista". Muita oireita meidän killillä ei kerenny tulla kun vein jo viikon päästä oireet huomattuani sen lääkäriin. Yleensä kissat oireilee myös sillä tavalla, että syövät paljon enemmän mutta saattavat silti laihtua. Meillä ei ole missään vaiheessa tapahtunu muutosta tuon syömisen suhteen.
- PAL
Hei,
Meiltäkin löytyy kissadiabetikko, diagnosoitu kolme vuotta sitten. Mainitsemastasi lääkkeestä ei ole tietoa, meillä aloitettiin heti insuliinipistokset. Kissan diabeteksesta löytyy tietoja lemmikkipalstat.net, sieltä keskustelut, etsi, arkisto:kattilasta. Sokerikissan erinomaisten linkkien takaa löytyy todella paljon tietoa, ja ainakin käytännön kokemuksia löytyy keskusteluistakin.
Yksi nopea vinkki: jos- ja mitä luultavimmin kun- siirrytte insuliinihoitoon, kannattaa ehdottomasti vaatia/valita insuliiniksi Lantus. Toinen vinkki: verensokerin mittaus kannattaa ehdottomasti opetella.- rontti
Hei! Kiitos vastauksestasi. Vielä kysyisin, että mistä olette hankkineet verensokerimittarin? Eivätkö ne ole samoja laitteita kuin ihmisillä? Me olemme tähän asti seuranneet sokereita tikseillä, johon kissa pissaa. Ja minkä hintaista on insuliini? Kuinka se pistetään kissaan ja kuinka usein? Tietenkin saan tietoa eläinlääkäriltä jos siihen tilanteeseen joudutaan, mutta olisi kiva saada vähän etukäteistietoa. :)
- Anonyymi
Hei! Minkä hintainen tuo lääke on ja miten sen annat kissalle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad951503- 541043
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että399905- 163880
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124737- 56733
- 51678
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38645- 57641
- 76632