Only in America
_piippu-masa_
41446
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.break.com/index/runaway_semi_tips_over.html
...sita ny noin saa ajaa etta nurin menee. Tollasia apinnerivanteita oon nahny muutamalla ukolla. Siita ku tulee paanalta tankille, nii kerkiaa lorottaa kiulut tayteen ennenku ne lakkaa pyorimasta:) Mutta toisaalta, mitenkahan sitte suu pannaan ku nuo vanteet on pyoriny sellaset puoli miljoonaa mailia, ja se spinneri paattaa lahta omille teilleen.
amikset hei pois miesten asioista!
Värinää? Turha alkaa leikkimään äijää.
Raskaan kaluston alut on ihan asiaa; esim volvon teräsvanne menee soikeaksi jo reilusti alle 20 tonnin painosta kun Alcoan taottu aluvanne kestää pauttiarallaa 50-60 tonnia ennenkuin menettää muotonsa.
Lisäksi esim ohjaavalla akselilla olevat alut ovat tukevammat ja mittatarkemmat; kertovat tietävät kuluttavan renkaita vähemmän.
Tavallisessa puoliperässä tuo kantavuuttaa reilut 300kg lisää (ovat sen verran kevyemmät kuin teräsvanteet) ja täysperässä ymmärrettävästi enemmän.
Hintaa tosin on 500-600€ per vanne mutta eipä tuo kokonaiskustannuksissa juuri tunnu ja pikkuhiljaa maksavat itseään takaisin.