Arkkitehtuurista kiinnostunut

Nea-suunnittelija

Hei, olen koulutukseltani medianomi ja rakennusalan artesaani - olen toiminut reilun vuoden teollisuudessa rakennussuunnittelijana - aiemmin olen tehnyt harjoittelijana rakennusliikkeille esittelymateriaalia, mallinnusta printteihin ja esittelyvideoihin.

Olen vähintään kohtuullinen mallintaja (kokemusta noin 7-8 vuotta) ja hyvin kärryillä kaikesta rakentamiseen liittyvästä. Onko minulla mitään mahdollisuuksia saada töitä arkkitehtitoimistosta, voinko suunnitella rakennuksia esim. omalla toiminimelläni tai freelancerina, vai vaaditaanko arkkitehtinkoulutus? Onko arkkitehdiksi helppo opiskella ja minkälainen mahtaa olla työllisyys?

5

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valmius

      1)
      POISTU
      ¨2)
      LÄHDE
      #)
      ÄLÄ TULE TAKASIN

      • Nea-suunnittelija

        En ymmärtänyt mistä minun tulee poistua?


    • keskity

      Melu, touhu ilmein tärkein.
      – Tulee kuolo kaikki särkein.

      Juhani Siljo

      • Nea-suunnittelija

        Luulisi että kyseinen runo voisi sopia yleisesti kaikkeen elämään ja toimintaan. Lisäksi kulttuurialoilla on nähdäkseni kuolo yleensä enemmänkin kasaava ja arvoa nostava tekijä?


    • Velma

      Yritä vaan arkkitehtitoimistoon töihin. Taustasi vaikuttaa ihan kohtuuhyvältä, tiedän huonommallakin taustalla töitä saaneita. Rakennusten pääsuunnittelijoilla pitää olla lain vaatima pätevyys eli arkkitehdin tutkinto. Itselläni on se käsitys että arkkitehdeillä kouluun pääseminen on vaikeampaa kuin opiskelu, vaikka sekin työtä teettää. Työllisyydestä kertoo sekin, että monilla arkkitehtiopiskelijoilla venyy opiskelut siihen 10 vuoteen kun ne käy samaan aikaan töissä jossain suunnittelutoimistossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      146
      11311
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8063
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5840
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4513
    5. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4306
    6. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4152
    7. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3448
    8. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3196
    9. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      47
      1679
    10. Hyvää yötä

      Joka päivä ajatuksissani, aarre. ❤️
      Ikävä
      39
      1592
    Aihe