Arkkitehtuurista kiinnostunut

Nea-suunnittelija

Hei, olen koulutukseltani medianomi ja rakennusalan artesaani - olen toiminut reilun vuoden teollisuudessa rakennussuunnittelijana - aiemmin olen tehnyt harjoittelijana rakennusliikkeille esittelymateriaalia, mallinnusta printteihin ja esittelyvideoihin.

Olen vähintään kohtuullinen mallintaja (kokemusta noin 7-8 vuotta) ja hyvin kärryillä kaikesta rakentamiseen liittyvästä. Onko minulla mitään mahdollisuuksia saada töitä arkkitehtitoimistosta, voinko suunnitella rakennuksia esim. omalla toiminimelläni tai freelancerina, vai vaaditaanko arkkitehtinkoulutus? Onko arkkitehdiksi helppo opiskella ja minkälainen mahtaa olla työllisyys?

5

531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valmius

      1)
      POISTU
      ¨2)
      LÄHDE
      #)
      ÄLÄ TULE TAKASIN

      • Nea-suunnittelija

        En ymmärtänyt mistä minun tulee poistua?


    • keskity

      Melu, touhu ilmein tärkein.
      – Tulee kuolo kaikki särkein.

      Juhani Siljo

      • Nea-suunnittelija

        Luulisi että kyseinen runo voisi sopia yleisesti kaikkeen elämään ja toimintaan. Lisäksi kulttuurialoilla on nähdäkseni kuolo yleensä enemmänkin kasaava ja arvoa nostava tekijä?


    • Velma

      Yritä vaan arkkitehtitoimistoon töihin. Taustasi vaikuttaa ihan kohtuuhyvältä, tiedän huonommallakin taustalla töitä saaneita. Rakennusten pääsuunnittelijoilla pitää olla lain vaatima pätevyys eli arkkitehdin tutkinto. Itselläni on se käsitys että arkkitehdeillä kouluun pääseminen on vaikeampaa kuin opiskelu, vaikka sekin työtä teettää. Työllisyydestä kertoo sekin, että monilla arkkitehtiopiskelijoilla venyy opiskelut siihen 10 vuoteen kun ne käy samaan aikaan töissä jossain suunnittelutoimistossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3809
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      64
      724
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe