Onkohan kuinkakin tavallista, että sellaiset työttömät, jotka eivät saa puolison tulojen takia mitään tukia notkuvat silti työkkärin pompotusnuorassa ? Mitään työtä et saa, et edes tukitöitä, hömppäkursseja vaan tarjotaan ja udellaan henkilökohtaisia asioita ??!!
Mitta alkaa olla täysi, kun vielä terveyskin rupesi prakaamaan.
Mitta alkaa olla täysi, kun vielä terveyskin rupesi prakaamaan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
armoilla, kun ei tarvitse. Ei se silti tarkoita, etteivätkö hakisi töitä, mutta kun eivät korvauksiakaan saa niin eipähän tarvitse ilmoittautua tai lähteä jollekkin höpöhöpö-kurssille Huitsin Nevadaan.
Kyllä mulla on sellainen käsitys, että monikin pitää ittensä työkkärin kirjoilla kuitenkin.
Hyväpalkkaisten miesten rouvat menevät esim. päiväkoteihin ja kouluihin avustajaksi työkkärin harjoittelusopimuksella. Saavat sinä aikana työmarkkinatuke ja 160e/kk verotona kulukorvausta.
Samoin monet työttömät hakee työkkärin kursseille, mieluimmin pitkille kursseille milloin mitäkin opiskelemaan ja saavat taas siltä ajalta tyött. korvauksen ja kulukorvauksen. Monet tuntemani keski-ikäiset naiset on niin leipääntyneitä siihen työttömänä olemiseen ja kotona käkkimiseen, että lähetevät mieluusit jollekin kurssille. Näkeepähän muitakin ihmisiä ja tulee tekemistä, saattaapa vaikka oppiakin jotakin. Kävin ite perus-työnhaku-atk-taidot-kurssin vaikka osasinkin jo atk:ta. Tein sitten kurssilla lisäharjotuksia ja muita hommia, kun toiset harjoitteli wordia.
Ei kait palkkatukeen tule oikeutta sellaisella, joka ei mitään tukea saa?? Eikös sellaisen tukipaiakan saamisen edellytys ole, että on MAKSETTUJA tukipäiviä vähintään 500. En tiedä varmaksi, mutta näin mä luulisin.
Jos terveys prakaa, niin sairaslomaa sitten hakemaan. Eikö kelan sairaspäiväraha makseta ilman puolison tulojen tarkistusta? Viralliset, ja dokumentoidut sairaslomat kannattaa lääkäriltä heti ottaa, jos ei ole työkunnossa, sillä myöhemmin voivat tarkastella esim. eläkettä tai kuntoutustukea hakiessa, että onko ollut sairaslomia paljon ja mieluiten samasta sairaudesta. Mutta se on jo eri asia sitten se.
> Ei kait palkkatukeen tule oikeutta sellaisella,
> joka ei mitään tukea saa?? Eikös sellaisen
> tukipaiakan saamisen edellytys ole, että on
> MAKSETTUJA tukipäiviä vähintään 500.
> En tiedä varmaksi, mutta näin mä luulisin.
Palkkatukeen oikeus syntyy nykyisin jo puolenvuoden työttömyysajalla (hakijana työkkärissä), tähän ei liity työttömyystuki.
Työpaikan voi ihan itse hakea ja kysäistä työkkäristä palkkatuen siihen matkaan, työnantajalle se maksetaan työllistymisen helpottamiseksi.
Siinä tapauksessa, että eläkeikä on lähellä, kannattaa työkkärin kirjoissa notkua.
itse sanouduin hommasta irti siinä vaiheessa kun odotin 3 kk soittopyyntööni vastaamista ja sitä ei tullut. Olin vaatinut selitystä asiaan joka aiheutti luvatun työpaikan menetyksen työkkärin töppäyksen takia.
Koskaan en sitä selitystä saanut ja minulle riitti se kyykytys.
Nyt tuskin enää töihin pysytisinkään, niin paljon masennus verottaa voimia ja elämänhalua.
Minä en saa yhtikäs mitään mistään puolison tulojen takia :( Se on sitten niin sairasta!
Olen kyllä itse työkkärissä työnhakijana, mutta sen olen päättänyt, että minuahan eivät enää pompottele. Ei tarvi enää mulle mitään paskatyö/orjahommia tarjota tai mitään puunhalauskursseja. Eipä ole mitään menetettävää! Voivat antaa "karenssinsa" ihan vapaasti..Ei kannata olla pompoteltavana. Tässä tilanteessa (ei saa mistään mitään) on aivan tarpeeksi kestettävää!!!
Tätä samaa olen minäkin miettinyt ja samassa tilanteessa olen kuin sinäkin. En minäkään aio enää mennä näille pilipalikursseille aikaa viettämään. Aivan tyhjänpäiväistä hömppää ja ilmaiseksi pitäisi mennä samaa työtä tekemään vakituisten työläisten kanssa. Raataa saat työpaikan toivossa, mutta lopussa se kiitos seisoo ! Mitään työtä ei kummiskaan ole tarjota, vaikka olet itsesi ilmaiseksi heille uhrannut ja tehnyt kaiken voitavan ja vielä vähän enemmänkin.
Mitä perkuletta ne näitä puolison tuloja kyttäävät ? Katsoisivat edes niitä nettotuloja, jos jotakin kiusaa pitää tehdä ! Kyllä olisi kirveelle töitä !
Tarjalle pistin tästä ja vähän muustakin pilipalista postia, kun oikein sapetti.
Ans' kattoo vastaakohan ja mitä vastaa ?!
Lupaan kertoa vastauksen.
Kiinnosta työttömän ruikutukset. Kerran kirjoitin hänelle ja vastaus oli ympäripyöreä kuin nahkiaisen suu. Mihinkään kysymykseen ei saanut kunnon vastausta ja asiaa kierrelttiin ja kaarreltiin. Yhtä tyhjän kanssa, mutta tulipan testattua tämäkin. Tästä vedinkin sen johtopäätöksen, että eipä häntä aidosti taida työttömien asiat kiinnostaa. Se kellä on töitä itsellään ja hyvä toimeentulo veisaa viis työttömistä.
He kun tekevät vain työtään, ei heitä aidosti kiinnosta työtön reppana. Yksi sisään ovesta ja toinen ulos ja ruokatunnille kiire ja taas yksi sisälle ja toinen ulos ja kotiin...aito kiinnostus vain puuttuu ja sen huomaa kilometrien päähän. Voisi sitä edes yrittää peitellä, mutta kaikki eivät vaan tätäkään osaa.
Tälläinen aataminaikuinen tarveharkinta työmarkkinatuessa joutaisi jo poistettavien asioiden listalle. Mitä järkeä on rangaista työtöntä epäämällä häneltä hänelle kuuluva työttömyysturva puolison tulojen vuoksi ? Eihän tälläistä ole ansiosidonnaisessakaan.