.... Eli onko se kaikki sähkö, joka menee kello 23-7 vai onko se vain erilliseen virtapiiriin kytkettyjen laitteiden kulutus (esim. varaava sähkölämmitys, vesivaraaja).
Jos minä pidän valoja päällä kello 23,30-23,45 niin laskutetaanko se yö-sähkön vain päiväsähkön mukaan.
Jos minä pidän valoja päällä kello 23,30-23,45 niin laskutetaanko se yö-sähkön vain päiväsähkön mukaan.
Vastaukset 21
Vanhimmat
sulla pitää olla kaksoistariffi mittari ennen kun yö-sähköstä on jotain hyötyä, sillä mitata yö ja päivä sähkön kulutus
että kaikki sähkö joka menee yöllä on yösähköä, ja se mitataan sillä kaksoistariffi mittarilla
Kiitos!
Tuo kysymys on mietityttänyt.
Minulla on käytössä yö/päivä -sähkö, mutta mietin vain sitä että joskus siinä kello 23 seutuvilla kuuluu kun vesivaraajalle tulee virrat. Ajattelin että pitääkö kaikki yö-sähköllä laskutettavat olla omassa virtapiirissä.
Yösähkö = aikasähkö. Se aikasähkö pelaa myös päivällä lauantaisin ja sunnuntaisin, eli myös pe klo 23 - ma klo 7 käytät sitä halvempaa sähköä joka laitteessa.
Ei ole viikonloppuna sen halvempaa sähköä tarjolla kuin arkenakaan 07-23 välillä. Se nimittäin riippuu täysin kuka hoitaa verkkoa, tässä tapauksessa Fortum....
Kyllä meillä vaan on, verkko Vantaan energian.. Ja sähköä ostetaan ST1:ltä, vaikkei sillä mitää merkitystä ko kysymykseen olekaan.
Kai se sitte riippuu siitä verkon hoitajasta, en tiedä..?
Tietty se riippuu verkosta. Noita kausi-, aika-, yösähkö virityksiä on erilaisia. Ota selvää omasta yhtiöstä
On olemassa erilaisia tariffeja ja halemman sähkön ajat vaihtelee eri yhtiössä.
Itselläni yösähkö on klo 22-7 joka päivä.
Jos sähkösopimuksessa on yö ja päiväsähkö, yösähkö on halvempaa yöllä ja viikonloppuisin sekä kesäaikaan ympäri vuorokauden. Talviajan sähkö päivisin on kalliimpaa, paitsi viikonloppuisin. Halvinta talvella on saunominen ja pyykinpesu viikonloppuisin. Esimerkiksi lämminvesi ja valaistus yöllä boilerinkin lämmittää halvemmalla.
Tämä riippu verkkoyhtiöstä, onko tuotteena esim yösähkö tai kausisähkö. Meilläpäin tuo on kausisähkö.
Monilla paikkakunnilla yösähkätaksa on voimassa ainoastaan yöllä, ei viikonloppuina päiväaikaan. Näin meillä Turussa esimerkiksi, mikä tekee sen kalliimmaksi esim. Helsinkiin verrattuna, jossa yösähköä tosiaan saa viikonloppupäivisinkin.
... se että on olemassa 2 eri tuotetta. Toisessa yösähkö on päällä öisin läpi vuoden. Toisessa taas yösähkö on esim. 1.3.-31.10. koko ajan ja talvisin öisin sekä sunnuntait ja arkipyhät. Muitakin variaatioita löytyy eli näistä on turha väitellä. Alkuperäisen kysyjän pitäisi selvittää verkkoyhtiöltään mikä tuote hänellä on.
Eri paikkakunnilla omat tariffit tosiaan on riippuen sähkön toimittajasta. Minulla sähköpatterit aina poissa päältä on. Ilmalämpöpumppu lämmityksen hoitaa ja yötariffilla vesi lämpiää.
Kun itse aikoinaan valitsin, niin tarjolla oli yösähkö, viikonloppusähkö ja kausisähkö. Silloin yösähkön halvempi hinta oli halvin ja myös kalliimpi sähkö oli halvin. Eli vaikka muilla tariffeilla halvempaa sähköä sai pidemmän aikaa, niin ainakin minulle tuo yösähkö oli halvin, koska voin hoitaa lämmityksen ja käyttöveden lämmityksen 100% yösähköllä.
jospa käsiteltäisiin pelastuslaitoksen väkivalta, ja vihapuheen vaikutus, mittari juoksee itssestään, silmäluku päällä.
2 tuntia, siirrot.
sähköpuolenopetuksen tukeminben, väkivalla, vighalla, ranska kuittaa.
Siirtotuotehan valitaan verkkoyhtiöltä, niitä on eri hintaisia eri yhtiöillä. Yleissiirrossa kaikki ajat ja vuodenajat on samanhintaisia, tämä siirto on yleensä halvin kun kulutus on alle 10000 kWh/vuosi eikä sitä pysty ohjailemaan halvemmille tunneille Katselin omaa kulutusprofiiliani ja totesin ettei kannata minkäänlainen aikasähkö, nousee esim. pelkkä perusmaksu eli kaksinkertaiseksi.
Olipa kiva kun kerroit ja nostit tämän 15- vuotta vanhan aloituksen !
Yhtä tyhmä kommentti, kuin 15 vuotta sitten.
Yösähkö maksetaan pimeenä
Kaikissa sähköyhtiöissä, Yösähkö klo 22-07 päiväsähkö 07-22
Enää ei viikonloppuisin ole edullisempaa sähköä missään.
Radio ja lehdet jauhaneet koko syksyn kuinka valot ja valmiustilat kuluttaa sähköä (minimaalista)
Yksikään lähde, ei myös sähköyhtiöt ole tiedottaneet ettei sunnuntaisin enää ole yösähköä.
2016 lähtien sähköyhtiöt vaivihkaa siirtäneet suntaiedun pois.