hitsaus liekki

joopajoo1

voiko hitsaus liekkiin katsominen aiheuttaa silmävaurioita ? kyse ei ole pitkä aikaseista katsomisesta vaan noin 2 sekunnin suorasta katsomisesta.?

Elikkäs vaurioittaako hitsaus liekkiin katsominen noin 1 m etäisyydeltä silmiin jos ei ole mitään laseja silmissä ja katsomisen pituus on noin 2 sekkaa ?

4

14798

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ews

      Jos tarkotat liekillä valokaarta,niin enemmälti ei kannata katella ilman hitsauslasia. Asian huomaa viimeistään illalla nukkumaan mennessä. Tuntuu kun ois hiekkaa silmäluomien alla.
      Nopea vilkaisu tuskin vaikuttaa mitenkään.
      Apu hiekkasilmiin löytyy jääkaapista: Maitoo tai kananmunan valkuaista silmiin, nin helpottaa.
      Ja seuraavan kerran maski päähän.

      • ammattitauteja...

        Tarkoittanet kaasuhitsausliekkinä happi-asetyleeniliekkiä jolla nykyään enemmänkin polttoleikataan ja juotetaan (esim. kuparia) kuin teräksiä hitsataan.

        Kirkas liekki vaatii ns. kakkulamalliset tummat lasit, väritiheysaste DIN 5. Ovat pikkasen tummemmat kuin tavalliset aurinkolasit.

        Mutta kun mennään kaarihitsauksen (puikko, MIG/MAG, TIG jne) puolelle on kirkkaus jo sitä luokkaa että vähimmäisvaatimus pienillä virroilla hitsaillessa puikolla on DIN 9, mielellään kuitenkin DIN 11.

        Nopea vilkaisu ei vaikuta, muuta kuin hetkeksi jää "blackout" silmiin, muutaman sekunnin ajaksi. Mutta pitemmän päälle saa todellakin "hiekkaa silmiin", monesti vielä migreeninomaisen päänsäryn.

        Kotosalla hitsailen pikkumuuntajalla ja käytän ketteryyden takia naaman edessä pidettävää maskia. Joskus sattuu että puikko hipaisee ennen kuin on maski edessä ja SPLASH!

        Kannattaa myös varoa hitsaussavujen hengittämistä mikäli ei ulkosalla polttele rautaa. Etenkin galvanoitujen pintojen hitsauksessa, höyrystynyt sinkki aiheuttaa helposti ns. sinkkikuumeen. Rosterin huurut sisältää lisäksi suhteellisen paljon kromia, joka ei sekään hyvää tee.


      • Pelittää

        Hitsailin sähköhitsillä silmäni sellaiseen kuntoon, että yö meni valvoessa. Kuin hiekkaa olisi olleet silmät täynnä.
        Hakeuduin aamulla lääkäriin ja hänen diagnoosinsa mukaan veisi vähintään kaksi viikkoa parantumiseen. Määräsi jotain lääkettäkin.
        Kuitenkin jostain sain selville, että kun laittaa kananmunan valkuaista vaikkapa talouspaperiin ja ne nukkumaan mennessä suljettujen silmien päälle, niin se voisi auttaa. Kokeilin ja HUPS. Aamulla silmät olivat kunnossa. Ei pumoitusta, eikä kirvekyä juurikaan.

        Viikonloppuna sain liikaan auringon UV-säteilyä silmiini ja silmät rähmivät yöllä ja olivat aamulla punaiset kuin krapulaisella. Kokeilin samaa konstia ja sehän tepsi.
        Ilmeisesti siinä aineessa on jotain luonnon antibiottia, joka toimii.


    • hitsailija

      Kaasuhitsus liekki on kyllä kirkas, mutta ei niin kirkas etteikö sitä voi katsoa pidempäänkin.
      Sanoisin näin, että jos et milloinkaan käytä tummennettua lasia juottaessasi tai polttoleikattaessasi ja teet työtä ammatiksesi, siis joka päivä, niin aivan varmasti tarvit ennemmin tai myöhemmin silmälasit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      63
      15660
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      28
      3689
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      285
      2479
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      128
      1773
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      131
      1493
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      383
      1445
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1233
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      13
      1183
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      952
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      915
    Aihe