Ollaan menossa kylpylään 11 kk vanhan neidin kanssa. Onko jollain kokemuksia noista Liberon uimavaipoista? Kannattaako ostaa vai voiko tollanen pieni olla altaassa ilman? Onko joku ollut kylpylässä ton ikäsen kanssa, miten sujunut?
uimavaippa
toimiiko
7802
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Me oltiin uimahallissa maanantaina pojan kanssa ekaa kertaa (täyttää ens viikolla 6kk), ostin Lindexiltä sellaset uimahousut, missä oli muovi, pitäisi vähän imeä pissaa jos tulee. Niissä oli lahkeissa kuminauhta, jotkut uimahallit vaatii sellast, ettei tule isompi asia altaaseen niin helposti. Mutta oon kuullu, että ei lapset niin helposti kakkaa tee altaaseen, tiedä häntä...mukavaa reissua!
vauvauinnissahan vauvat ovat paljon pienempänä altaassa..
Uimavaatteen olisi hyvä pitää isommat yllätykset puvun sisällä eikä altaassa joten satsaa ennemmmin uikkareihin hieman.
Vauvan pissa on niin pieni määrä, että sillä ei altaan kemikaaleissa ole mitään merkitystä ja aika harva vauva edes lopulta pissaa veteen vaan sitten kuivalla tai suihkussa ennemminkin.
Me ollaan vauvauinnissa käytetty Liberon Swimpantseja ja toimivat loistavasti. Ilman vaippaa ei saa uimahalliin mennäkään. Pienet pissit ja puklut eivät haittaa mutta jos joku vauvoista sattuisi kakkaamaan altaaseen, koko halli joudutaan sulkemaan loppupäiväksi ja muut uinnit perumaan, koska vedet pitää vaihtaa. Vauvan kakasta isrtoaa bakteereja veteen. Joten suosittelen lämpimästi joko napakkaa kokouikkaria tai swimpantseja tms.
...siis täällä meilläpäin ainakin nämä säännöt menevät. En tiedä sitten muusta.
uimavaippoja saa?Onko ihan marketeista vai pitääkö käydä jossain erikoisliikkeessä?
uimavaippoja saa ihan tavallisesta marketista. ainakin prismassa on liberon uimavaippoja.. itse en ole kokeillut. kerran rannalla käytiin pojan kans uimassa ja ihan uikkarit oli jalassa, kyllä se niillä onnistu..
Itse olen ostanut sekä Prismasta että Citymarketista