Ubuntu

Vaihdoin monitorin uuteen, miten saan ubuntun löytämään sen? Siis muuttamaan asetuksia ym.
1173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

"Siis muuttamaan asetuksia ym."

Graafisen työpöydän konfigurointi nykynäytön vaatimuksia vastaavaksi tapahtuu mm.
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
Myös joissakin ikkunamanagereissa on omat välineensä näytön asetusten muuttamiseen (rajoituksena arvot, jotka ovat xorg.conf tiedostossa).

Koska kysymyksessä lienee resoluution ja virkistystaajuuksien muuttaminen, käy se myös editoimalla /etc/X11/xorg.conf tiedostoa ja käynnistämällä graafinen istunto uudelleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Monitori ongelma kirjoitti:

Vaihdoin monitorin uuteen, miten saan ubuntun löytämään sen? Siis muuttamaan asetuksia ym.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu