Jollet aio hankkia digiboksia(100 €), uutta telkkaria, johon käy scart-liitin(300 €) ja syrjäseudulla antennivahvistinta(asennuksineen 200 €), niin irtisano tv-lupasi ennakkoon jo nyt(alkaen 1.9.07), jotta Yle osaa mitoittaa budjettinsa oikein.
Voit toki säästää 50 € kuussa pienestä eläkkeestäsi, ja siirryt sitten onnellisena digiaikaan! Kyllä moni eläkeläinen ketselee ihmetellen pimeää ruutua lauantaina 1.9.07!
Voit toki säästää 50 € kuussa pienestä eläkkeestäsi, ja siirryt sitten onnellisena digiaikaan! Kyllä moni eläkeläinen ketselee ihmetellen pimeää ruutua lauantaina 1.9.07!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi pitäisi hankkia uusi telkkari. Ainakin JO mun vuosimallia -86 olleessa telkkarissa oli scart -liitin. Digiboksin (antennimalli) saa halvimillaan 50 eurolla. Ja kun ei asu jossain hevon kuusessa, niin kokonaiskustannukset on tuo 50 euroa (kaapeliboksi vähän kalliimpi).
Jos teilläpäin scart-liittimet maksavat 300 €, niin olen valmis myymään niitä sulle haluamasi määrän puoleen hintaan 150 €/kpl.
Suuremmat erät vain 100 €/kpl.
"uutta telkkaria, johon käy scart-liitin(300 €)"
SIIS 300 KOLHOOSIROVON HINTASTA TELKKARIA, JUNTTI.
Eli menee näin:
"uutta telkkaria (300 €), johon käy scart-liitin".
Esimerkissäsi "300 €" viittaa scart-liittimeen, koska olet erottanut liittimen televisiosta pilkulla.
Olen jo irtisanonut. En tosin esittämistäsi syistä vaan siksi, että olen kyllästynyt katsomaan uusintoja uusintojen perään ja maksamaan siitä hyvästä parisataa vuodessa. Netistä saa uutiset ja sään, elokuvat voi ostaa levyinä ja onhan sitä ihmisellä muutakin tekemistä kun istua töllöttämässä. Turha laitos koko tv.
että MTV3:kin alkaa myymään ohjelma-aikaa suomalaisille maksusta.Katsot sitä mistä maksat.Kukaan ei ole enää hakenut toimilupia maksuttomille tv kanaville,ainoastaan maksullisille.
jos sulla on vanha analoginen telkkari vailla digiboksia, joudut silti maksamaan TV-maksun jos analogisella näkyy Viron, Venäjän, Ruotsin tai ylipäätään joku kanava. Siis vaikkei Suomen kanavat näy!