Eilen ostin LaCion 250Gt:sen ulkoisen kovalevyn.
Liittäminen USB väylään aiheuttaa varoituksen "nopean USB-laitteen kytkemisestä vanhaan keskitinversioon" tai jotain vastaavaa. Asiaa puitiin eilen: kovalevyn USB portit ovat kyllä 2.0 mallia (tarkistettu kaavakuvasta ja itse emolevyssäkin seisoo niin). Myöskään BIOSista vika ei löytynyt. Kaikki USB 2.0:aan liittyvä -> enabled. Kaikki portit on kokeiltu. Missä vika?
Liittäminen USB väylään aiheuttaa varoituksen "nopean USB-laitteen kytkemisestä vanhaan keskitinversioon" tai jotain vastaavaa. Asiaa puitiin eilen: kovalevyn USB portit ovat kyllä 2.0 mallia (tarkistettu kaavakuvasta ja itse emolevyssäkin seisoo niin). Myöskään BIOSista vika ei löytynyt. Kaikki USB 2.0:aan liittyvä -> enabled. Kaikki portit on kokeiltu. Missä vika?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mulla on kanssa samanlainen kapine.
Ei ole vikaa jos toimii...
"ongelma" johtuu siitä että koneessasi on
vain USB 1.0 tukeva väylä ja
USB 2.0 on tuo LACIEn tukema HD.
USB on alaspäin yhteensopiva...eli kaikki ok.
Totesin tänään että jos kone on
vanhempi niin 25 €:lla saa 4-väyläisen sis. USB 2.0 USB-kortin (PCI) jokakanattaa hankkia vanhaan koneeseen.
joskus tulee pullonkauloja tiedosiirrossa.
11 mt/sek (USB 1.0)vs 400 mt/sekunnissa (USB 1.0) siirtonopeusero onsuunnaton ajassa.
Asenna USB 2.0 ajuri.
Voi olla että toimii paremmin XP:n sertifioidulla WinXp ajurilla...
VINKKI:laitehallinnassa rasti ruutuun:
HD:lta luku nopeutuu huomattavasti.
MUTTA!
HUOM: kaapelia ei saa sitten koskaan enää ottaa pois ilman että laitteen poistaa alapalkista. System traystä kellon läheltä (vihreä ikoni: kaksoisklikkaus valitaan laite suljetaan se)
_________________________________
Former MS Support personnel
Joo, siis toimii tökeän hitaasti. 100mb tiedoston siirtäminen sujuu reippaasti noin kahdessa minuutissa...Ja emolevyltä siis löytyy 4 kpl 2.0 usb väyliä.
MENE: Tietokoneen hallintaan ja siellä laitehallintaan. Valitse Levyasemat.
Siellä on sulla (mun on 160 Gt malli)
Maxtor ??? USB Device. Klikkaa sitä.
Mene käytönnöt-välilehdelle.
laita täplä kohtaan: parempi suorituskyky.
HD:lta luku nopeutuu nyt huomattavasti.
MUTTA!
HUOM: kaapelia ei saa sitten koskaan enää ottaa pois ilman että laitteen poistaa alapalkista. System traystä kellon läheltä (vihreä ikoni: Poista laite turvallisesti. Kaksoisklikkaus valitaan laite suljetaan se. Se onkin toinen tarina.)
Onko kaapelit ok?
onko ne mukana tullet kaapelit ja USB 2.0 tukevat kaapelit?
Missä kunnossa on kiintolevysi.
Onko ihan uusi HD?
Onko se eheytetty (minä vuuonna?)
mitä kopioit ja onko lähde, jos HD eheytetty?
Mistä kopiot sinne 100 mt?
CD on sitten ihan eri juttu....sieltähän kestää 10x enemmän aikaa kopioida...kun HD:ltä
MUISTA: Ne Lacit on formatoitu FAT32 muotoon. Jos osioit HD:n uudelleen - et saa kuin erityistyökaluilla (Partion Magic yms) yhden 250 Gt osion. Win Xp max-kokorajoitus FT32 osiolle jota sillä voi osioida on 32 Gt.
Suosittelen että osioit sen 2-3 tai useampaan isoon osioon. ihan riippuen käytöstäsi. Voit asentaa sinne jopa ohjelmia. Mutta osioi vain 1 pieni kakku, jossa tiedot jotka on aina pakko olla asennuksia ja päivittäiskäyttöä varten FAT32 osioksi (32 Gt) ja muut NTFS-osioksi.
SYY: kun se 250 ght FAt32 alkaa pirstoutumaan. mene ikuisuus eheyttää se: noin 2 vrk! ;)
Ja NTFS 5.0 on vikasietoisempi.
levyneheytys nopeampaa. Lkun onm pieniä "kaukkuja" ylläpitokin halpompaa.
monikäyttöisyys.
Muista: FAT32 osioilla ei voi olla 4Gt isompia yksittäistiedostoja!
TIETOA MENETETÄÄN MAHD: JOS KAAPELI IRTOAA!!
Eilen ostin LaCion 250Gt:sen ulkoisen kovalevyn.
Jos sulla Compaq tai HP yms merkkikone...hae USb-päivitykset koneeseesi...
mikä käyttis?
Xp?
2000?
muu
http://www.lacie.com/
PS. hae täältä lacien softa (lacie backup) muut softat muille käyttiksille.
Hae Micsosoftin Synctoy ja muualta Karen's Replicator (paras).
PS: kannessa HD jonka ostan isälleni.
Samma dude
Ratkesiko ongelma?