Matkalle menossa ja kaksi vaihtoehtoa, Luxor ja Hurghada. Onko kokemuksia jommankumman paikan paremmuudesta tai huonommuudesta? Luxorin vaihtoehtoja ois isis pyramisa tai sheraton luxor resort, ja suoralla lennolla siis. Ja jos Hurghadaan mennään niin hotellivinkkejä kaivataan. Ei tarttee olla mitään ihme perhepaikkoja mut ei kuitenkaan hirmu menomestojakaan.
Luxor vai Hurghada? Kiire!
uty
173971
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Luxor hieno kaupunkikohde jossa historiaa.
Hurghada turistihelvetti jossa ei muuta kuin
merenalainen elämä ja sekin kaukana merellä.
Rannalla ei mitään.
Lukihäiriö, kirjoitusvirheet ja tietämättömyys.
Saat anteeksi.
Mitä tulee ekaan vastaukseen on ihan oikeassa
vaikka yksi kirjain tekstistä puuttuikin.
noista kahdesta vaihtoehdosta. Nähtävää riittää ja oletettavasti hyvät retkimahdollisuudet mm Kairoon. Retkiähän kyllä Hurghadastakin tehdään, mutta kuten joku jo mainitsi... turistirysä aika kaukana muusta maailmasta.
jos haluat todellisen rantaloman, mene hurghadaan. mutta jos haluat todellisen elämysmatkan, mene luxoriin. päätös on sinun.
molemmista paikoista on kokemusta.
Jos haluaa kulttuuriloman niin Luxoriin ja
jos haluaa rantaloman niin kannattaa pysyä
poissa Hurghadasta ja mennä ennemmin vaikka
Sharm el Sheikhiin.
oletko käynyt hurghadassa? hurghada on rantalomapaikka (tosin kyllä sharm el sheikkin on) joten jos haluaa rantaloman, niin se on hyvä paikka.
Jos olet kiinnostunut Egyptin historiasta, niin Luxor. Luxorissa on Karnak ja Luxorin temppeli. Länsirannalla on kuninkaiden laakso, Hatshepsutin temppeli, Memnonin kolossit, kuningattarien laakso, ylhäisö haudat, Ramesseum, Medinet Habu .... Suosittelen lämpimästi.
Itse en Hurghadassa viihtynyt, se taas johtui siitä että en kaivannut rantalomalle Egyptiin matkustaessani.
sun pitää päättää mitä lomaltasi haluat. luxorissa on kulttuuria ja historiaa, kuten edellä mainittiin. sen on myös kaupunki jossa näet oikeaa egyptiläistä elämää (hurghadassa ei näe). myös edullisempi kohde juuri tämän paikallisuuden vuoksi, ainakin jos menet ostoksille paikallisten alueelle (suosittelen, saa mennä ihan rauhassa). ero hurghadalla ja luksorilla on kuin yö ja päivä. hurghadassa taas on lähinnä rantaa ja bailupaikkoja, ei muuta. ihanat korallit jos tykkää sukeltaa/snorklata. luxorissa pääsee myös uimaan, tosin vaan uima-altaisiin (riippuen milloin menet, talvella vesi on hyytävän kylmää). luxorissa kuulet myös näitä rukouskutsuja. kauppiaat ovat innokkaita, muttei niin päällekäyviä kuin hurghadassa. itse pidän luxorista, hurghadassa olen vain lomaillut.
jos kairoon mielii, niin hurghadasta on lyhyempi matka n. 6h, luxorista junalla 9-11h.
ehdottomsti luxoriin!
kultturia ja nähtävää vaikka kuinka ja jos todella kyllästyt jatkuvaan nähtävyyksien katseluun voit poiketa paikallisessa matkatoimistossa!
matkat esim punaiselle merelle aterioineen eivät päätä huimaa.
kaikki järjestyy ,sukellus, uinti, rannalla löhöilytai mitä mielesi tekee.sen kun pyydät,henkilökunta on sinua varten .ja muista jättää tiukka pipo suomeen,egypti on afrikassa.
Ehdottomasti hotelli Isis parempi sekä myöskin paremmalla paikalla.
Itse menisin Luxoriin, jos Egyptiin pitäisi vielä mennä. Enkä usko että kumpikaan hotelleista on Sinulle pettymys. Isistä täällä jo kehuttiinkin ja Sheraton takaa laadun jo omalla brändillään.
Hurghada on ahdistava turistikohde ilman historian havinaa. Ymmärrän kyllä valintasi kohdistuvan Hurghadaan, jos harrastat vaikkapa sukellusta. Mikäli jostakin muusta syystä satut Hurghadaan menemään, ei hotellin tasosta ainakaan kannata tinkiä.
hei, jos meet luxoriin, ota isis, usko mua ;) sheratonissa paljon ongelmia... vanhat huoneet ym. isiksessä ihana allas alue ja se on lähempänä keskustaakin.
Menemme toista kertaa Luxoriin ensi tammikuussa ja meidän hotellivalinta on Emilio. Emilio sijaitsee keskellä kaupunkia kaiken metelin ja menon keskellä. Halusimme sijainniltaan hyvän hotellin. Oma valintasi joko Isis tai Sheraton ovat hyviä hotelleja Niilin rannalla.
Luxoria suosittelen Hurghadan sijaan, sillä Luxorissa riittää tekemistä ja katselimista. Jos uiminen ja sukeltaminen kiinnostaa, Hurghada on silloin hyvä kohde. Muuta tekemistä Hurghadassa ei sitten olekaan kuin uiminen ja bailaaminen.
Ei mitään, mene ehdottomasti Luxoriin!
elikkä millainen tämä paikka on? Itse haluaisin löhölomalle!!!
Itse olen pohtinut tätä samaa kysymystä ja saanut puolesta ja vastaan mielipiteitä sen mukaan keneltä kysyy. Sinun kannattaa ensin päättää mitä lomaltasi haluat. Tosin turismista ei Egyptissä taida päästä eroon missään.
Olemme lähdössä Hispanian matkalle Hurghadaan marraskuun puolivälissä ja tarkoituksena on ottaa aika rauhallisesti ilman mitään odotuksia tai "must" jttuja.
Emme harrasta sukellusta, mutta snorklausta olisi tarkoitus kokeilla. Tiedustelisinkin että onko kenelläkään tietoa minkälaiset mahdollisuudet Hurghadan rantavedet tarjoavat tähän, vai onko niin että riutat ym. ylipäätänsä kiinnostava löytyy pidemmältä?
Ongelmista olen sitä mieltä, että etsivä kyllä ne löytää, vaikka kaikkeen ei voikaan pohjoismaisella sinisilmäisyydellä suhtautua.
Erityisesti ohjeet kaupankäynnistä sekä suositukset hyvistä ruokapaikoista ovat tervetulleita.