Miten

Miten se on, alkaako lääkärit, siis gynekologit
kirjoittaan kuinka helposti hormoonihoitoja ?
Minulla on alkanut yöhikoilut , kuukautishäiriöt
ja pinna aina tiukalla olo.
Haluaisin päästä mahdollisimman pian normaaliin oloon takaisin.
Ikää on 49v.
6841
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miten niin, "helposti"? Epäiletkö, ettet saisi hormoneja?

Riippuu varmaan lääkäristä, tuskin kukaan kirjoittaa reseptiä vain siksi, että potilas niin haluaa, ensin selvitetään vaivat ja FSH-taso.

Mene rohkeasti lääkäriin, sillähän se selviää!

Äänestä

Minä en saanut estrogeenia kun on vielä kuukautiset normaalit, vaikka olen kärsinyt vaihtari oireista jo kohta seitsemän vuotta.
Hormoneja ei saa kuulemma ennenkuin on kuukautiset jääneet pois, koska kuukautiset on juuri se merkki, että estrogeeni taso on vielä normaali, mutta mistäs nämä kamalat oireet?

Äänestä
  • vaikka oli sännölliset kuukautiset. Gyne sanoi että oireita voi olla muutaman vuoden ennenkun menkat loppuvat kokonaan.FSH-ta ei mitattu. Hän sanoi että olin selvä tapaus. No, söin niitä vuoden ja gyneni muutti pois lääkäriasemalta. vaihdoin lääkäriä ja hän sanoi että mitä sinä hormoneja syöt.Eikä kirjoittanut uusia. Kärsin muutaman viikon ja soitin hänelle kun en jaksanut enään. Hän vastasi vaan tylysti puhelimessa että koeta kestää, tulee vaikeita ja tulee parempia aikoja naisen elämässä. Minulle tuli itku kurkkuun ja ajattelin että hänelle en enään mene ja tilasin ajan toiselle gynelle. Hän ymmärsi heti ja kirjoitti hormoneja ja olo oli taas siedettävä. Tällä vaan haluan sanoa että lääkäreitäkin on monenlaisia.:)

    Äänestä

  • p....puhetta. Hormooneja määrätään kun naisen normaali elämänlaatu heikkenee niin ettei mistään tule enää mitään. FSH tasokin voi olla aivan normaali, mutta jos oireet on sietämättömät ja kaikki muu sairaus pois suljettu, kyllä kirjoitetaan hormooneja. Yleensä ensinkeltarauhashormooneja, mutta jos ne ei enää auta niin sitten yhdistelmiä. Elämänlaatu ennenkaikkea.

    Äänestä

  • suoraan sanottuna kirjoitti:

    p....puhetta. Hormooneja määrätään kun naisen normaali elämänlaatu heikkenee niin ettei mistään tule enää mitään. FSH tasokin voi olla aivan normaali, mutta jos oireet on sietämättömät ja kaikki muu sairaus pois suljettu, kyllä kirjoitetaan hormooneja. Yleensä ensinkeltarauhashormooneja, mutta jos ne ei enää auta niin sitten yhdistelmiä. Elämänlaatu ennenkaikkea.

    ja menkat jäi kokonaan pois heti sen aloitettuani. ei ole kolmeen kuukauteen tullut menkkoja. Mitähän tää merkitsee. Terveyskeskuslääkäri oli sitä mieltä että katsotaan vielä eikä määrännyt estrogeenia.

    Äänestä

  • keltarauhashormoonia kirjoitti:

    ja menkat jäi kokonaan pois heti sen aloitettuani. ei ole kolmeen kuukauteen tullut menkkoja. Mitähän tää merkitsee. Terveyskeskuslääkäri oli sitä mieltä että katsotaan vielä eikä määrännyt estrogeenia.

    keltarauhashormoonia sait? Montako päivää kuukkaudessa syöt niitä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


se on ? kirjoitti:

Miten se on, alkaako lääkärit, siis gynekologit
kirjoittaan kuinka helposti hormoonihoitoja ?
Minulla on alkanut yöhikoilut , kuukautishäiriöt
ja pinna aina tiukalla olo.
Haluaisin päästä mahdollisimman pian normaaliin oloon takaisin.
Ikää on 49v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu