Milloin tilaus perille?

Eli tilasin pixmania.comista tavaraa ja laitoin kuljetukseen dhl express 24-48h. Tein tilauksen siis maanataina eikä pakettia ole tullut tänäänkään vaikka tilaus on vahvistettu tiistaina. Nyt on kuitenkin tullut tilausseurantaan, että pakettia voi seurata dhl:n sivuilla ja se sanoo, että tilaus on tänään n. 13.30 lähtenyt tulemaan Suomeen Pariisista. Tuleeko paketti siis huomenna vai joudunko odottamaan nyt vasta sen 24-48 tuntia? Ja sitten kun se tulee, ilmeisesti kotiovelle, niin soittavatko ne sieltä, kun meillä on alaovella numerokoodit eikä pääse ulkopuoliset sisään? Niin ja tilaus oli siis DVD-soitin.

Ps. haluan asiallisia kommenteeja, en mitään "Pixmania on ihan paska, oot dorka" -kommentteja.
4282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tilasin itekin pixmaniasta DVD-soittimen about pari vuotta sitten. Se oli lauantai, kun tein tilauksen ja muistaakseni sain paketin keskiviikkona tai torstaina (ei muista tarkasti). Seurasin myös DHL:n sivuilta paketin liikkeitä ja huomasin, että ne sivut eivät päivittyneet reaalisti. Eli kun paketti oli jo mulla nii sivujen mukaan sen olisi pitänyt olla vielä matkalla. Eivät muuten soittaneet, kun toivat paketin - onneksi oli porukoita kotona sitä vastaanottamassa :)

Äänestä
  • Tänään aamulla nyt kaheksalta pitäisi olla tullut paketti Helsingin DHL:n pisteeseen, että luulisi tän päivän aikana tulevan tänne meille, kun asun pääkaupunkiseudulla. Toivottavasti sitten mulle soittavat, kun numeron kuitenkin annoin niille, muuten eivät pääse sisälle eikä kukaan muutenkaan ole päästämässä päivän aikana :)

    Äänestä

Moi,

Yritän kirjoittaa pyynnöstäsi asiallisen kommentin, vaikka "Pixmania on paska" kattaakin olennaisen osan sen sisällöstä. Tarina on tosi!

Tilasin 16.8.2006 Yamahan E700 stereosarjan, jota tilaushetkellä oli varastossa. Arvioitu toimitusaika oli 3-4 päivää. Paketti saapui viimein kaksi viikkoa myöhemmin ja koska toimitus kotiin oli vain klo 14.00 asti, en tietenkään ollut kotona sitä vastaanottamassa. Hain paketin samana päivänä postista ja huomasin että stereosarjasta puuttuu kaiuttimet. Soitin asiakaspalveluun ilmoittaakseni asiasta (jonotusaika 20 min), josta vastattiin että minun pitäisi palauttaa tuote. Tarjouduin odottamaan kaiuttimien toimittamista tai saamaan hyvitystä niiden hinnasta, mutta tämä ei ollut mahdollista! Asiakaspalvelu järjesti tuotteen noudettavaksi seuraavana päivänä. Mainitsin etten ole kotona ennen klo neljää ja he sanoivat huomioivansa asian. Tulin seuraavana päivänä kotiin klo 3 ja huomasin noutopalvelun jo käyneen! Uusi soitto asiakaspalveluun (jonotusaika 10 min) ja uusi noutopyyntö. Sanoivat tulevansa noutamaan paketin klo 14 ja 18 välillä. Paketti noudettiin seuraavana päivänä klo 13.20!! Kului noin viikko ja paketti saapui perille Pixmaniaan. En saanut luvattua kuittausviestiä! Soitin kysyäkseni asiasta ja he sanoivat tuotteeni olevan valmistajalla tarkistettavan (kestää noin viikon), koska olin avannut paketin (paketti on pakko avata, koska palautuskuittiin on kirjoitettava laitteen sarjanumero). Tarkastuksen jälkeen laite tultaisiin toimittamaan takaisin (arviolta kolmen viikon kuluttua)!!! Odotan edelleen stereoitani!!!
Missään vaiheessa en ole saanut pahoittelu- tai anteeksipyyntöviestiä. Soittopyyntöihini tai sähköposteihini ei ole vastattu! Joka kerta kun soitan asiakaspalveluun joudun selittämään asian alusta lähtien.

EN SUOSITTELE PIXMANIAA KENELLEKKÄÄN!!!

Äänestä
  • jo kaksi viikkoa dvd/vhs laitetta eikä ole kuulunut eikä näkynyt ,vaikka väittävät 3-4päivää,mutta tänään lähetin emailin pixmaniaan ja odotan vielä ensi viikkoon jos ei näy teen peruutuksen ja palauttavat rahani takasin tililleni,enkä enää tilaa sieltä ikinä mielummin verkkokauppa.comista vai onko sekin yhtä koominen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hmm......... kirjoitti:

Eli tilasin pixmania.comista tavaraa ja laitoin kuljetukseen dhl express 24-48h. Tein tilauksen siis maanataina eikä pakettia ole tullut tänäänkään vaikka tilaus on vahvistettu tiistaina. Nyt on kuitenkin tullut tilausseurantaan, että pakettia voi seurata dhl:n sivuilla ja se sanoo, että tilaus on tänään n. 13.30 lähtenyt tulemaan Suomeen Pariisista. Tuleeko paketti siis huomenna vai joudunko odottamaan nyt vasta sen 24-48 tuntia? Ja sitten kun se tulee, ilmeisesti kotiovelle, niin soittavatko ne sieltä, kun meillä on alaovella numerokoodit eikä pääse ulkopuoliset sisään? Niin ja tilaus oli siis DVD-soitin.

Ps. haluan asiallisia kommenteeja, en mitään "Pixmania on ihan paska, oot dorka" -kommentteja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu