CD rompun

Miten hävittää tietoturvallisesti vanhat CD -romput joille on tehty varmuuskopioita ?

Riittääkö, jos sen taittaa kahtia ja pistää roskiin?
4319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

terävällä (vaikka saksen) kärjellä syviä viiltoja ja CD neljään osaan.

Äänestä

Jos levyllä yritys/valtiosalaisuuksia niin en ottaisi mitään riskiä vaan täysin murskeeksi tai tuleen.
Jos ei niin tärkeitä juttuja niin kahtia laittaminen riittää, ei sitä enää ilman mikroskooppia lueta.

Äänestä

jos meinaat kahtia pistää, jota en suosittele tekemään. Taittamisen jälkeen on kämpässä pieniä teräviä sirpaleita pitkin poikin. Mielummin tuhoa ne, kuten tuolla aiemmin neuvottiin, terävällä esineellä pinta naarmuiseksi.

Äänestä
  • Ookkei, teen sitten niin, että pistän levyt kahteen osaan ja puolikkaat eri pusseihin. Toisen pussin vien roskiin ja toisen pussin mökkireissulla eri kunnan jätehuollon hoteisiin. Näin ne hautautuvat eri kaatopaikoille.

    Pelkällä datalevyn puolikkaalla innokkainkaan tiedonpalauttaja tuskin tekee mitään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hävitys kirjoitti:

Miten hävittää tietoturvallisesti vanhat CD -romput joille on tehty varmuuskopioita ?

Riittääkö, jos sen taittaa kahtia ja pistää roskiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu