Kuninkaantien lukio

Kenelläkään kokemuksia Espoossa olevasta kuninkaantien lukiosta? Kaikki mielipiteet ja kertomukset olisi toivottuja. :)
74093
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

!!!

Äänestä

Olen kuullut ko. lukiosta paljon hyvää. :) Kuninkaantien lukio on mediapainotteinen ja viime yhteishaussa keskiarvo oli melko korkea: 8,42
Tilat ovat tosi modernit ja kulkuyhteydet hyvät. :)

Äänestä
  • Mediapainotteisuus tarkoittaa Kuninkaantien kohdalla lähinnä mm. näytelmäprojekteja, koulun verkkolehteä (melko vaatimaton), soveltavia multimedia kursseja, sekä muistaakseni mahdollisuutta suorittaa ns. multimedia-diplomi. Nämä kaikki ovat kyllä kivoja ja antoisia oppilaan kannalta, mutta mitään huippuopetusta noilta osin ei kuitenkaan kannata odottaa.

    Tilojen moderniudesta sen verran, että rakennus on suunniteltu aika onnettomasti rakennuksen käyttötarkoitus huomioon ottaen. Luokkahuoneiden välillä on kapeat käytävät kuin toimistossa ikään, mutta 500 oppilaan yhtäaikainen siirtäminen välitunnin aikan rakennuksen puolelta toiselle aiheuttaa aikamoisia ruuhkia. Ruokalakin vetää väkeä melko nihkeästi. Muuten tilat ovat kyllä modernit, siistit ja toimivat. Tietotekniikkaakin talo on pullollaan ja oppilaille riittää koneita välitunti käyttöön ja WLAN:kin löytyy. Ei kannata unohtaa sitäkään, että aulan toisella puolella on uimahalli ja kahvio (riisto-Sodexhon). Koulun oma pieni kuntosali on myös vapaassa käytössä.

    Opettajissa on muuten paljon melko nuoria henkilöitä ja yleisesti ottaen talon opettajat (nykyisetkin) ovat mielestäni keskimäärin oikein hyviä. Kuninkaantielle on sitten kertynyt tavanomaista enemmän nörtihköä porukkaa, joten siihen kannattaa varautua 8-)

    Äänestä

Moi vaan nyt täst ei oo apuu enää kellekkään ku yhteishaku on tehty jo aikoja sitten :D Mut joo tää on kyl iha hyvä lukio opettajat tosi hyvii ja pätevii. Tääl on tosi hyvää jengii ei mikään "nörttikoulu" vaik kyl tääl niitki on :).Tilat on kyl vähä ahtaat ainaki nää käytävät tosi kapeita ja kuuma on ainaki elokuus ku koulu alkaa mut jotku luokat on kyl viileit ympäri vuoden. Nii ja lisäks viel et tää uimahallin kahvila on iha törkeen kallis mut onneks täs tien toisel puolel on ns. "Pullakauppa" mist saa tuoreit pullii ja muffinssei halvalla 0.50e-1e ja sit pussit maksaa joku 2 e mis on 6 korvapuustii tai jotai... No nyt meni kyl vähä pullaks tää jutttu mut ainaki ite suosittelen tätä lukioo ilmapiiri on tosi avoin ja kavereit saa varmasti! Tervetuloo vaan tänne

Äänestä

Moi! Oon 96 syntyny ja haluisin tietää et kannattaako kuninkaantein lukioon hakea,kun mulla on 8.6 ka en tiiä riittäkö se ku nyt oli 8.5 ka alin jolla pääs sisään... ja onko "Kunkku" hyvä paikka onko siellä muitaki ku pelkkii nörttei!?

Äänestä

joo ihan hyvä paikka on, jos nyt tänne päätit hakee:) oman henkisii kavereita löytyy varmasti ja opettajatki on pääosin ihan hyviä. kulkuyhteydet, omnian leipomopuolen kahvila vieressä, uimahalli ja uudet tilat ehdottomasti plussaa. Normaaliks lukioks ihan hyvä.

Äänestä

nörteissä ei ole mitään vikaa! :-( lol

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jennna. kirjoitti:

Kenelläkään kokemuksia Espoossa olevasta kuninkaantien lukiosta? Kaikki mielipiteet ja kertomukset olisi toivottuja. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu