Ensimmäisen kerran kyprokselle lähdössä ja kysynkin vähän lomavinkkelä... Siispä löytyykö markkinoita tms lähistöltä? Vesipuisto ilm loistava? Onko huvipuistoa? Mitä muuta ajanvietettä suosittelette biletyksen ja auringonpalvonnan lisäksi?
agia napaan 15.9
reissaaja-tyttö
131733
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mihis päin kohdetta reissutytsä meinaa suunnata? Pari jantteria samana päivänä Helsingistä taivaalle kello 16.45 :P
Sama aika täälläkin.. Kaksi naispuolista lähtee reissuun..
Mihis hotelliin neitokaiset aikoo majottua? Onko aikasempaa kokemusta Kyprokseksta?
Ei ole ennen siellä tullu käytyä, niinkuin ei paljon muuallakaan :D Tarkoitus olisi vähän juhlia, löhöillä ja kierrellä paikkoja myös. Niin ja Kalypsoon mennään.. Entäs te? Ennen oltu napassa?
No ei oo mekään käyty aikasemmin kyseisessä mestassa. Suunnitelmissa kanssa nestetasapainon tarkkailu ja korjaus mahdollisten vajausten sattuessa. :D Eiköhän tää esitteessä mainittu "alakerran juhlijoista saattaa aiheutua häiriötä" saata johtua juurikin meidänlaisista matkailijoista. ;) Kalypsossa bileet... :D
täältä olis 4 sonnia lähössä kalypsoon... vailla paimenia! kysymys kuuluukin löytyiskö samalle reissulle naispuolisia matkanjohtajia?!?
kaipailisin yhden yhteystietoja teistä neljästä. Onnistuisko se? Mikäli onnistuu, niin sitten voin paljastaa, että kenen;)
Tulin viikko sitten Agia Napasta. Vesipuisto siinnä vieressä on todella hyvä. Siellä viihtyy aikuiset kuin lapsetkin. Koko päivä sinne sitten kannattaa varata. Pääsymaksut on kalliita mutta kerrankin vesipuisto jossa ei tarvitse lisäki maksaa tuoleista ja varjoista. Huvipuisto on myös keskustassa sataman lähellä. Siinnä on 2 eri puistoa ja maksut laitteisiin on kovia. Toisessa puistossa on huiman hyvä bentsipallo mutta toisessa on myös pienempi versio (meidän aikaan vaan kyseinen pallo jumittui taivaalle ja tietoe ei ole miten pitkään pallo oli sitten jumissa ja pallossahan oli myös 2 ihmistä.(Kauheaa!) Paikka on iltaisin bilepaikka ja päivisin todella rauhallinen. Rannat on hyviä. Nissi Beachillä törmäät kesyihin pelikaaneihin. Omasta mielestä lanta Biitsi oli paras Agia Napassa. Rauhallinen ja vähän ihmisiä eikä levää ollut niinkuin nissillä. Vuoristossa kannattaa käydä jos haluaa nähdä muutakin kuin rantamaisemia.
Just tultiin kyprokselta.
Oli mukava loma, joka tuli lähinnä vietettyä itseään grillaillessa. Kypros on tosi kallis paikka, joten rahaa kannattaa varata reilusti mukaan. Ruoka ravintoloissa ei ole niin kallista kun voisi luulla kun taas ruokakauppojen hinnat ovat todella korkeita. Myös alkoholi on kaupoissa kallista. Riippuu tietenkin osaako vähän vertailla hintoja.
Vesipuistossa käytiin. Ihan kiva paikka, mutta aika kallis. Kannattaa muuten huomata, että bussilipussa on yhden punnan etu vesipuistoon, itse ei huomattu ennen kun maksettiin :D Vesiliukumäet on aika samanlaisia kaikki. Jollain patjalla lasketaan alas.
Nissi beach on kiva ranta, mutta sinne on aika matka, jos asuu keskustan hotelleissa. Sataman vieressä on ihan kiva pitkä hienohiekkainen ranta, jossa vietettiin suurin osa päivistä.
Käytiin myös sellasella veneretkellä, joka maksaa 2,5 puntaa ilman lounasta. Oli ihan kiva reissu, laiva pysähtyi pari kertaa, jolloin sai käydä uimassa.
Baareissa käytiin aika vähän, mutta niitä siellä kyllä riittää :D:D:D niissäkin drinkit on tositosi kalliita. tai no ainakin suomen hintasia.
Hmm. täytyypä käydä kans siellä vesipuistossa, voi olla ihan kiva paikka! Ja kun täällä näyttää olevan näitä lähtijöitä ja samassa hotellissa asuvia niin ei muuta kuin sit törmätään ja mietitään vähän porukassa siellä sun täällä reissaamista?! ;D Ollaan tällaisia reilu parikymppisiä naisia.. Ei kannata pelästyä jos aiheutan koneessa sekaannusta! jonkinmoinen lentokonepelko on, joten toivokaa etten ole teidän vieressä ;)
Eiköhän siellä jotakin hauskaa keksitä. :D Me taidetaan ottaa pari terävää ennen lentomatkaa, kun tuo lentokone ei oo munkaan lempparipaikkoja.
kolmatta kertaa menossa Kyprokselle, toista kertaa Agia Napaan :) Huoneistohotelli Fedra kutsuu.
Huomenna...tai siis jo tänään pitäs sit singahtaa. Eiköhän pistetä bileet pystyyn heti ekasta illasta lähtien? :D