Oletteko koskaan puhuneet sakot anteeksi?
Minä olen.
Kerran poliisi väitti, että ajoin ylinopeutta. Näytin autostani yhtä mittaria ja väitin sen näyttävän tasan 80, joten en ajanut ylinopeutta.
"Rouva hyvä, se on lämpömittari"
Tämän mukaan minä olen aina ajanut, väitin.
Nauroivat ruojat ja neuvoivat, mitä mittaria pitää seurata. Kiitos heille.
Minä olen.
Kerran poliisi väitti, että ajoin ylinopeutta. Näytin autostani yhtä mittaria ja väitin sen näyttävän tasan 80, joten en ajanut ylinopeutta.
"Rouva hyvä, se on lämpömittari"
Tämän mukaan minä olen aina ajanut, väitin.
Nauroivat ruojat ja neuvoivat, mitä mittaria pitää seurata. Kiitos heille.
Vastaukset 4
Vanhimmat
silmänilo poliiseille punaisessa minimekossa, kun sakkolappu ja mieheni lompakko kädessä menin poliisilaitokselle maksamaan virhepysäköintisakkoa, ja sanoin että olemme muuttamassa Vaasaan asumaan.
Koko konstaapeliporukka toivotteli meidät tervetulleeksi ja sakkolappu lensi roskikseen. Aikaa siitä on kulunut 36 vuotta.
kerran on jäänyt sakkolappu kirjoittamatta, vaikka itsekin olin mielestäni ne kiistatta "ansainnut".
Silloin kun tulonsa sai vielä valehdella, poliisit merkitsivät ilmoittamiani tulotietoja merkittävästi pienemmän summan elämäni ainoaan sakkolappuun. Elin silloin tosi tiukan talouden aikaa ja keskustelimme ystävällisessä hengessä asiasta. Taisivat tuntea sääliä tietämätöntä ja rehellistä kohtaan.
Myöhemmin kuulin esimieheni jääneen samaan sakkorysään ja ilmoittaneen tulonsa vielä pienemmiksi kuin omassa sakkolapussani oleva.
Ei auttanut yhtään , että selitin ,ettei näin vanhalla autolla ees pääse niin lujaa.
Sanoivat, että jos vielä tulee kolmannet ylinopeussakot, kortti menee
Hurja mummo, vai mitä
Minulla oli joskus vuonna 1-2 vanha volkkari joka veteli todella viimesiään eikä todellakaan ollu maantieajoon kelvollinen enää.Sillä oli harjoteltu rallin kiemuroita metsätiellä ja olihan siinä vakuutukset kunnossa samoin jarrut,mutta päältpäin se autovanhus oli kolhunen. Pienellä kylätiellä sitte kauppareisullani tuli sinivuokot(poliisit)vastaan ja ratsiaan jouduin,vaan kuinkas kävikään? Ainoa vika oli kun oli ruma,mutta siitä ei sakoteta.