Olen käyttänyt Yasmin-e-pillereitä noin 10 kuukautta. Tyhjennysvuodon pitäisi alkaa vähän yli viikon päästä. Tänään emättimestä kuitenkin tuli hiukan veristä valkovuotoa tai paremminkin hyvin vähän kirkasta verta. Mistä voisi olla kysymys?
E-pillerit ja verinen valkovuoto
_A_
2652
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ensimmäisenä tulisi mieleen, että kroppasi on tottunut pillereihin jo liiaksi, eikä niiden hormonit enää riitä pitämään limakalvoja kasassa koko vaadittua aikaa. Pillerimerkin vaihto korjaa ongelman. Voihan kyseessä olla myös tulehdus tai raskaus tms. Näissä asioissa on aina syytä kääntyä lääkärin puoleen.
Vuoto on siis sen verran vähäistä, että näkyy vaan paperissa vähän punertavaa ja vatsa on vähän sekaisin. Olen ottanut jokaisen pillerin suunnilleen samaan aikaan.
Kuuluuko muka raskauden oireisiin verinen valkovuoto? Käsittääkseni lisääntynyt, muttei verinen.