Kummankko hoidosta on enemmän työtä?
marsu-kissa
kiuiu
5313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
marsu-kissa
marsun häkin on siivottava säännöllisesti 1-2krt viikossa. marsuja on oltava väh. kaksi koska ne ovat laumaeläimiä. niitä on juoksutettava päivittäin vapaana lattialla, ja rapsutella säännöllisesti. heinää on lisättävä aina sen loppuessa, ja muutenkin ruoasta huolehdittava. c-vitamiinia on annettava erikseen (päivittäin)ja kynnet leikattava ja tassunpohjat rasvattava säännöllisesti.
jos asut maaseudulla, veikkaisin että kissa on helpompi hoidettava. kaupunkiin en kissaa suosittele..
se riippuu kumman haluaisi luoksensa ottaa. marsut ovat ihania halinalleja mutta teettävät työtä. kissaa on kiva rapsutella mutta se voi tehdä talossa myös tuhoja..
Meidän talosta löytyy sekä 2 marsua, että kissa. :) Marsussa on enemmän hommaa, juuri kaikki mitä edellinen luettelikin jo. Kissa on hieman helpompi hoitoinen, sitä tarvitsee oikeastaan vaan ruokkia ja huomioida, välillä kampailla tms. Mutta henk.koht. tykkään kyllä ehkä enemmän marsuista! Mutta gerbiilit ovat ehdottomasti ykkösiä! ^^ Niitäkin löytyy 3kpl. Ne ovat helppohoitoisia ja kivoja, jos ovat kesyjä! :)
kisusta tulisi sisäkisu...kauhean vaikea päättää, mikä eläin olisi meille sopivin, kun en ole koskaan saanut kunniaa omistaa lemmikkiä....no, se on ainakin toistaiseksi selvää että koira lenkkeilytyksineen on liian vaativa:)
miten olisi sylikoira? :) semmone kiinanpalatsikoira tai vastaava, eikä vaadi paljoa lenkkeilyä.. :)
tai sit luppakorvakani jonka opettaisitte sisäsiistiksi? eli se saisi olla vapaana talossa ja se tekisi tarpeensa johonki laatikkoon.. toisaalta niitäki ois hyvä olla kaks..
kissa on aika kiva vaihtoehto :) sen vessalaatikko haisee kyllä.. mutta niinhän kaikki vessat.. :D
varmaan joutuisi olemaan meillä liikaa yksin. Ovat kylllä ihania otuksia, ehkä sitten, kun on tuota jälkikasvuakin huolehtimassa.
Kissa on harkinnan alla, ei niidenkään vessat haise, kun käyttäl puupellettiä, ainakaan kaverin kahden kollin vessat ei haise, vaikka kaikilla muilla hiekoilla haisevat...