Niistä jotka eivät usko

elämän jatkuvan

Mielestäni sellaiset ihmiset, jotka eivät usko elämän jatkuvan kuoleman jälkeen, eivät myöskään usko mihinkään lakeihin. Heidän mielestään ei ole mitään sääntöjä, ihmiset ovat vain kuolevaisia otuksia, joista vahvemmat selviävät ja heikommat häviävät. Poliiseja pelkäävät vain siksi, etteivät joutuisi itse liriin, mutta sekin vain oman navan vuoksi. Mihinkään lakeihin he eivät oikeasti usko, he vain pelkäävät poliiseja, siinä se. Heitä voisi kutsua psykopaateiksi, sillä tuo ajattelutapa tekee heistä oman itsensä kuninkaita, he vain saattavat käyttäytyä ihan ok, koska eiväthän hekään tykkää hankaluuksista, he tykkäävät vain porskuttaa eteenpäin, keinolla millä hyvänsä, kunhan eivät joutuisi itse hankaluuksiin. OLen varma, että tuollaisen ajattelutavan omaava ihminen varastaa auton kamultaan, jos hänen tekee mieli, ja jos hän vain ei usko jäävänsä kiini siitä, sillä jumalaa ei ole olemassa, hänen mielestään. sitten ollaan kamun kanssa seuraavalla viikolla, niinkuin ei mitään olisi tapahtunutkaan.

Tuollaiset ihmiset eivät usko kuoleman jälkeiseen elämään, millään tavalla, ja hämmästyttävää on, että jotkut heistä jopa haluaisivatkin kadota.

Heidän maailmankuvansa mukaan, ei ole mitään elämäntarkoitusta ja siksi kysynkin heiltä, miksi ihmiset ovat sitten täällä, heidän mielestään..

5

820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pontius pilatus

      Ymmärrän että olet todennäköisesti kokenut ikäviä asioita wannabe saatananapalvoja ystäviesi kanssa, mutta mitä sitten. Ihmisiä on meneen junaan.

      • juu..

        mutta kuten sanoin, jos ihminen luulee kaiken olevan ohi ku hää kuolee, niin semmoiset ovat varmaan kaikki semmosii, jotka eivät välitä luonnosta vaan viskelevät roskat ja paskat ympäri luontoa. Ydinvoimaloiden kannattajat eivät varmaan yksikään usko muuuhun kuin itteensä ja kannattajiinsa, eivät välitä vaikka ilmaston lämpeneminenkin on vakava tosiasia. Monet ovat sitä mieltä, että nyt on aika ryhtyä tositoimiin ympäristön saasteita vastaan, sillä muuten pientä "ydinvoima"-kannattajaa viedään niin että hui! mikäli 10 vuoden piestä on liian myöhäistä.

        no voikohan sitten kellään semmosella ihmisellä olla sellaiset tunteet, että ei pysty, halua haukkua muita, ja näpistää ja muuta höhlää käytöstä.?.

        Eräs tuntemani tyyppi ei usko mihinkään henkiin, eikä ilmeisesti kuolemanjälkeisyyteenkään, niin hän on muuten ihan ookoo, mutta hänellä on ruma tapa näpistellä kaikenlaista, kuten esimerkiksi rahaa.


      • tuota
        juu.. kirjoitti:

        mutta kuten sanoin, jos ihminen luulee kaiken olevan ohi ku hää kuolee, niin semmoiset ovat varmaan kaikki semmosii, jotka eivät välitä luonnosta vaan viskelevät roskat ja paskat ympäri luontoa. Ydinvoimaloiden kannattajat eivät varmaan yksikään usko muuuhun kuin itteensä ja kannattajiinsa, eivät välitä vaikka ilmaston lämpeneminenkin on vakava tosiasia. Monet ovat sitä mieltä, että nyt on aika ryhtyä tositoimiin ympäristön saasteita vastaan, sillä muuten pientä "ydinvoima"-kannattajaa viedään niin että hui! mikäli 10 vuoden piestä on liian myöhäistä.

        no voikohan sitten kellään semmosella ihmisellä olla sellaiset tunteet, että ei pysty, halua haukkua muita, ja näpistää ja muuta höhlää käytöstä.?.

        Eräs tuntemani tyyppi ei usko mihinkään henkiin, eikä ilmeisesti kuolemanjälkeisyyteenkään, niin hän on muuten ihan ookoo, mutta hänellä on ruma tapa näpistellä kaikenlaista, kuten esimerkiksi rahaa.

        jotenki mulleki tommonen kuva ruvennu muodostuu.


    • -l-

      Jos ja kun elämää kuoleman jälkeen ei ole....
      ...ihmisten moraalisten ja eettisten sääntöjen ei tarvitse hävitä mihinkään... miksi pitäisi?

      • valkoinen kuva

        Tässäkin tulee sitten varmaa tämä, juu olen itsekin tätä monesti miettinyt :P. Ja joskus itsellänikin meinasi ja oikeastaan ihan menikin depikseen eli masennukseen saakka, kun aloin miettiä että mitä jos ihminen elääkin vain tämän elämän ja kuolee? Miten järkeä, ideaa siinä nytten sitten muka olisi.. Ihmiskuntahan voisi sitten käyttäytyä ihan miten vain,ryöstää,tappaa yms.. Eikä ihmisellä olisi kuin ns."omatuntonsa" enää vain muistuttamassa itseään, mutta entä kun tuo omatuntokin olisi sitten turtunut kaiken sen saasteen ja pahuuden keskellä?. No onneksi olen ainakin jo itse löytänyt sen ajattelutavan ja mallin jonka mukaan uskon todella vakaasti yms.. että ihmisellä on sielu, joka kyllä jatkaa elämäämnsä kuoleman jälkeen :).
        Ja tuossa ihmiskunnasta vielä, jos mitään Jumalaa tai "sääntöjä" ei olisi olemassa, kai siinä olisi sitten van se "ihmisyyden" hinta ja kunnia.. Miten alas ihminen voisi vajota siinäkin.. Kuin sikoja karsinassa.. Mutta onhan ihmisellä kuitenkin kehittyneemmät aivot ja tunteet yms :). ihmisellä on nimenomaan VAPAUS valita mitä hän haluaa tehdä.. Ja tottakai on myös sitten tämä jakautuma jonka mukaan on hyviä ja "huonoja" ihmisiä :P. Tilaisuus tekee varkaan.. ehkäpä joskus kyllä, mutta kyllä se sisin oikeastaan taitaa eniten myöskin vaikuttaa :).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe