ajattelin kirjoittaa sen tänne, kun kirjoitin sen kirjoitelmana opettajalle! risut ja ruusut tervetulleita! :)
"kamala kun on kylmä" miia ajattelee, vaikka on juossut n.3 km putkeen. Miia lysähtää itkuisena lumipenkaan, ja päässä soi "miksi,miksi minä?".
Seuraavana aamuna miia herää siihen kun päätä jomottaa, hän juoksee vessaan ja oksentaa. "viina ei sovi minulle", silloin mieleen tulvii edellisillan tapahtumat. "miten minun ystäväni sen saattoi tehdä? nöyryyttää kaikkien edessä?" miia mietti. "mitähän koulussa tänään tapahtuu?"
Koulun pihalla muut oppilaat tuijotti ja hihitteli. Miia näki miten viivi alkoi lähestyä häntä ja kun pääsi tarpeeksi lähelle niin hän sanoi "anna anteeksi miia, että petin sinun luottamuksesi, en olisi saannut paljastaa..." silloin Miialle riitti, hän lähti juoksemaan sisälle kouluun, miia suuntasi loksulle ja penkoi tavarat mukaan ja lähti harppomaan tunnille..
Miia lysähti tuoliinsa ja mietti niitä aikoja kun isä oli vielä kotona, kaikki oli hyvin, kunnes virkaasuiset poliisit tuli hakemaan isän, hänet tuomittiin 6 vuoden vankeuteen 2 raa`asta murhasta.Miia kertoi asiasta vain viiville, ja viivi oli luvannut olla kertomatta kenellekkään asiasta,mutta hän paljasti sen, ja anteeksi en anna!
Kun miia pääsi tunnilta niin hän suuntasi kotiin vaikka olisikin ollut vielä ranskaa ja saksaa. kun hän pääsi eteiseen niin se potki kenkänsä jalasta ja meni olohuoneeseen,hän alkoi muistella kun meni ensimmäisen kerran isää katsomaan vankilaan, isä oli muuttunut niin paljon, laihtunut paljon. Miia olisi tehnyt mieli juosta isänsä syliin mutta silloin hän taas muisti että isä oli MURHAAJA. Miia halusi lähteä huoneeseensa tekemään läksyjä, mutta kun Miia astui huoneeseensa niin huomasi seinällä hänestä ja viivistä kuvan hän reisi sen seinältä ja heitti vaatekomeroon. samalla äiti pelmahti huoneeseen ja vouhkasi että "isä pääsee ehdolliseen vankeuteen! eikö olekkin ihanaa?!" miian silmät laajeni "NO EI TODELLAKAAN OLE, se mies on murhaaja!".. äiti näytti hölmistyneeltä mutta lähti laittamaan "juhla ateriaa". samalla miia nukahti!
Kun miia heräsi niin hän kuuli keittiöstä iloista puhetta isä,äiti ja hänen 17 vuotias veljensä! Miia päätti että ei aijo mennä heidän luokse, hän avasi ikkunan ja lähti hyiseen pakkasilmaan. Samalla Miia soitti AP:lle ja pyysi häntä tuomaan viinaa. kun AP saapui niin hän istui Miian seuraan, ja sanoi "jos mä jään tästä kiinni niin muo odottaa isot sakot!!" "et sä jää mä lupaan, oikeesti" miia sanoi. kesti epämiellyttävä hiljaisuus kunnes ap sanoo "onks kaikki kunnossa? sä olet ihan valkoinen!" silloin filmi katkesi miian päässä!
Miia heräsi 2 päivän kuluttua ja huomaa että vieressä on totinen perhe ja vielä totisempi lääkäri "oli hiuskarvan varassa että et kuollut, sinua jouduttiin elvyttää 3 kertaa, sä olit myös hengityskoneessa! "otathan opiksesi?" "otan" sanoo miia lääkärille. on jäätävä hiljaisuus, kunnes miian veli Jani kysyy "miksi sä joit ja käytit huumeitä, miks miia?"
"mun takia" viivi tuli peremmälle.
"mun takia, koska mä petin miian luottamuksen, kun mä kerroin miian isästä koko koululle, annathan anteeksi miia? olin todella idiootti!" "annan minä" miia sanoi ja hymyili..
Viikon kuluttua miia pääsi kotiin ja sai yllättävän vieraan poliisin. Miia päästi poliisin sisää, ja vei keittiöön. "tämä on sinulle, se on Ari-Pekalta (ap:lta), hän menehtyi eilen aamulla kun oli ottanut kokaiinia ja viinaa sekasin!" Miia katsoi totisin silmin poliisia ja sanoi "ei ap huumeita käyttänyt, ei voinnut!!" "Niin, kyllä hänen verensä muuta puhuu, otan osaa!" ja sitten poliisi lähti pois.
Muisto tilaisuus oli kaunis ja pieni, viivi tunsi myös AP:n ja oli myös läsnä tilaisuudessa.Kun ap haudattiin niin samana päiväni Miia ja Viivi täyttivät 16 vuotta ja ap 20 vuotta!
kun ystävä pettää
minä minä
4
781
Vastaukset
- totoro90
-yhdyssanat
-ei puhekielisiä sanoja muuten yleiskielisen tekstin sekaan
-opettele pisteet, pilkut ja älä käytä noin paljon huutomerkkejä
-erisnimet kirjoitetaan isolla
-tee kokonaisuudesta selkeämpi- ....
kiitos sinulle viestistä!
- suskilainen
kaikki tapahtuu mun mielestäni liian nopeasti, ja muutenkin se on vähän sekava, mut idea on hyvä!
- Minsk
Tarina on minun mielestäni hyvä. Idea ja juoni olivat valittu yleisesetä aiheesta, siitä, kun ystävä pettää. Kyllä, tarinassa on hitonmoisesti kirjoitusvirheitä, mutta ei se mitään.
Pääosin pidin tarinasta. Jatka samaan mallin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2323384- 602925
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I262507Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk182482Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve761993Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851879Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191835Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401832Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911682Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691023