Jes! Työmatkakuluihin lisää rahaa

Onneksi uudessa hallituksen tekemässä budjetissa, työmatkakustannuksista saa verotuksessa vähentää aikaisempaa enemmän, jos oikein olen ymmärtänyt asian. Eli selvää säästöä pitkämatkalaisille (työmatkat). Hyvä Hallitus!

Asunnot nykyisin pakkaa siirtymään aina pidemmälle työpaikoista, joten se oli tervetullut uutinen, moneen perheeseen ja monelle asuntovelalliselle helpotus, kun korot on noussut, työmatkakulut auttaa helpottamaan omaa budjettia.
2374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

vaalit tulossa, nyt pitää saada rahaa säästelemättä esim. työttömyys oikein törkypineneksi, koska tilastotiede ei siihe riitä.

Sit voi ylpeänä hallitus kilistellä laseja telkkarissa, et kattokaas kuinka hyviä me ollaan oltu.

Nyt on oikein työvoimapulakin ja kaikkea.
50000 työpaikkaa avoimena, 42% vaikeasti täytettäviä!
Harmi kun ei saa lihavoitua ja suurennettua fonttia ja siirrettyä etusivulle.

80% töistä on määräaikaisia, suurin osa hommista tyyliin 20 tuntia viikossa.

Miltäköhän tilastot näyttäisi, jos työpaikoiksi kelpuutettaisiin vain ne joissa palkka on 1500+ euroa, jolla jo elelee jotenkuten pääkaupunkiseudulla?

Eli siis kaikki työpaikat pois tilastoja vääristämästä, joilla jo saa kuukauden ruuat ja asumisen ja ehkä vähän säästöönkin?

Ainiin suurin osa avoimista työpaikoista on muutes pääkaupunkiseudulla.

Sattumoisin on heittää faktaa, kun ollaan kamulle etsitty uutta työpaikkaa.
100% tähänastisista ollut sellaisia, joissa viikkotyöaika on jokin huono aprillipila, palkka surkea tai työn kesto tyyliin 2 kuukautta.

Että se siitä "työvoimapulasta"
Lisätietoa www.mol.fi

Äänestä
  • Toimenpide tukee kuitenkin sitä että voi/pystyy ottamaan vastaan myös työtä hieman kauempaakin.
    Ennen siihen ei ollut yhtähyvät mahdollisuudet kuin nyt tulee olemaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ostan asunnon 25 km:n päästä kirjoitti:

Onneksi uudessa hallituksen tekemässä budjetissa, työmatkakustannuksista saa verotuksessa vähentää aikaisempaa enemmän, jos oikein olen ymmärtänyt asian. Eli selvää säästöä pitkämatkalaisille (työmatkat). Hyvä Hallitus!

Asunnot nykyisin pakkaa siirtymään aina pidemmälle työpaikoista, joten se oli tervetullut uutinen, moneen perheeseen ja monelle asuntovelalliselle helpotus, kun korot on noussut, työmatkakulut auttaa helpottamaan omaa budjettia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu