Joku meidän ikäisemme saattaisi muistaa hänet.
Hän julisti olevansa öljynjalostaja. Valmisti tai "jalosti" jotain öljyä, jota kotoaan käsin kaupitteli pikkupulloissa ties mihin tarkoitukseen.
Hänellä oli myös suunnitelmissaan perustaa haaremi niinkuin kunnon öljysheikille sopisikin. Sitä en muista tai tullut muuten vain tietämään miten haaremihankkeen kanssa kävi?
Hän julisti olevansa öljynjalostaja. Valmisti tai "jalosti" jotain öljyä, jota kotoaan käsin kaupitteli pikkupulloissa ties mihin tarkoitukseen.
Hänellä oli myös suunnitelmissaan perustaa haaremi niinkuin kunnon öljysheikille sopisikin. Sitä en muista tai tullut muuten vain tietämään miten haaremihankkeen kanssa kävi?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Taisi olla jonkun lehden huuhaata, käyttivät hyväkseen kyseistä "mannekiinia".
Kulki valkoinen lakana niskassaan, ja muistaakseni hällä oli vaimokin. Mutta hänen haaveena oli tuoda ulkomailta useampia vaimoja.Taisi vain käydä niin, että ne jäi haaveeksi.Sen enempää en ole kuullut. Haave kuoli todennäköisesti mahdottomuuteensa.
Nuorempana oli ollut öljyjalostamolla töissä.
Olin minäkin katsomassa hänen öljyjensä esittelyään, "Tippa tänne, tippa sinne", niin kaikki on kunnossa. Muistaakseni jopa terveys-ongelmiin.
Sitä eivät viranomaiset tainneet hyväksyä pitempään.
niin sen tuotteen nimi oli MAN-OIL.
Ukon nimenkin muistan, mutta en tohdi laittaa sitä tässä esiin. Hänen veljensä oli suumnnillen yhtä kaheli. Kertoman mukan rakensi talon johonkin Itä- Suomeen, joka oli todellinen kyhäelmä, mm WC- pytty keskellä olohuonetta.
Tämä varsinainen öljysheikki oli todella kajahtanut. Uskoi olevansa sheikki ja vaimo raasu(hampaaton yksinkertinen mummeli), hymyili vieressä kuunnellesaan ukkonsa älyttömiä juttuja.
Mies uskoi itseään, omia juttujaan ja ei epäillyt hetkeäkään olevansa lahjakas likemies ja sheikki.
Tapasin sheikin monta kertaa, samoin vaimonsa. Hyvin esittelivät asiaansa ja kauppa kävi.Täytyy kysyä,kukahan se hoopo oli tässä näytelmässä. Minäkin myisin, jos yhtä hyvin sujuisi. Moni lääkäri antaa huonommat lääkkeet kuin sheikki aikanaan.
Sheikki oli lapiohommissa kun lähestyttiin asuntovaunuaan, jossa hienot omakätiset julisteet. Pani lapion pois, pyyhki hien kasvoiltaan ja sujahti kaapuunsa. Eukko tuli talon takaa ja esittely alkoi. Ruotsalainen volvomies osti kolme putellia ja seuraava suomalainen kaksi. Minä tyydyin ihastelemaan ja valokuvaamaan, mutta siitäkin sai lopulta maksaa. Oi aika entinen ei kyllä enää palaa.
no ei helevetti sillä hoopolla on vieläki( no en tiiä kuka tilukset nykyään omistaa) mutta kuitenki ni junan vaunu siellä hallissa :D ja sit seinät piirretty täytee kirjotuksia "man oil" "oma parantola" ja muita tommosia .
5 vuotta vanha aloitus, mutta sanonpa silti, että Karpossahan vasta häntä esiteltiin.
hajupoik ei taasen tiedä mitä tekisi.
Jotain muistan
Olisiko hänen nimensä ollut Heikki Turves. Jos sukunimi sanotaan ensin ja sen s-kirjain liitetään heikkiin, saadaan
Turve Sheikki.
Nimensä oli Tauno Kuosmanen.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tauno_Kuosmanen
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=487151254630191&set=a.105703879441599.10959.100000059614193&type=1&theater
Tossa ois Sheikin mainos ;)