Suolistus

jouko

miten se näin niinkun seikkaperäisesti tapahtuu?

7

4987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teet perseeseen ison reiän ja revit sitä kautta kaiken irtoavan ulos. Riiputuksen jälkeen isket retkikirveellä jalat, pään ja siivet irti ja nyljet nahat lihoja varoen. Lopuksi peset juoksevan veden alla huolellisesti ja komennat emännän ruuanlaittoon:)

      • Nahkis

        Mun mielestä lintu pysyy mehevämpänä paistettaessa, kun sillä on nahka jäljellä (perus metsäkanalinnut ja sisämaan sorsalinnut. Merilinnuissa kuulemma traaninmaku vähenee nyljettäessä). Onhan kynimisessä tietty isompi homma kun nylkemisessä, mutta minun mielestäni homma kannattaa.

        Käytännössä:
        Painele ensin kupu tyhjäksi viljasta yms. Nypi persreiän ympäristö puhtaaksi höyhenistä ja tee sinne viilto, mistä vedät suolet ulos. Seuraavaksi pitää kaivella sormilla keuhkot pois rinta-ontelosta. Sit pariks päiväks riippumaan kärpäsiltä suojattuun paikkaan. Seuraavaksi on kyniminen, sormilla nypit höyhenet&sulat pois nahkasta. Siivet voi katkaista ekasta nivelestä. Lopuksi kannattaa lintu kärventää esim Marinol-liekillä, että saadaan kaikki untuvat ym pois. Sit vaan pakkaseen tai pannulle!


      • asa

        tämän korhosen tapa on mielestäni hyvä ja helppo. Lisäisin kuitenkin: Tämän varsinaisen suolistamisen jälkeen kannatta tunkea lintu täyteen kuusenosia, ettei kärpäset mene sisään riiputusvaiheessa. Voi toki käyttää semmoista hyttysverkosta tehtyä "riiputuspussiakin", mutta itse olen kyllä pärjännyt niillä oksilla.


    • latvalinnustaja

      Ei patavalmiiksi, vaan se, minkä saaliin saamisen jälkeen välittömästi teen.

      Itse olen alkanut pitämään muovisia kertakäyttökäsineitä repussa.
      Sellaiset käteen.
      Nykin jonkin verran höyheniä linnun peräpäästä.
      Teen terävällä puukolla viillon nahkaan peräaukon etupuolelle. Sitten siitä sormet sisään ja suolet ulos. Leikkaan peräsuolenpään irti, leikkaamalla nahan sen ympäri.

      Keuhkot ja maksankin yleensä otan pois samantien.
      Kivipiiran otan talteen.
      Lintu roikkumaan kaulastaan puunoksaan, jotta enimmät veret valuu pois.

      Muovikäsine pussiin, niitä ei tule metsään jättää. Poltan ne sitten seuraavilla tulilla tai vien kotiin roskikseen.

    • linakannustaja

      Se on helppo homma. Lasketaan suolet syliin.

      • haloo...

        Ai jaa, miten noin pöntösti toimit. Koita nyt hyvänen aika saada järkeä touhuihisi, jos pystyt.


      • pystyn
        haloo... kirjoitti:

        Ai jaa, miten noin pöntösti toimit. Koita nyt hyvänen aika saada järkeä touhuihisi, jos pystyt.

        Kauhailin aamusella 4 teertä. neljä laukausta 5,7;lla. Kauimmainen oli liki 200 m päässä. Näin toimii saamamies, eikä joutava tumpelo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      265
      4640
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2837
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1781
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1380
    8. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      1380
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1272
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1159
    Aihe