TODISTE KUORSAUKSESTA

- - - Tara - - -

Puolisoni ei myöntänyt kuorsaavansa. Nauhoitin kännykällä. Ei mene lääkäriin.

Kun oma uni on riittävän syvää ja hyvää, niin en herää. Pitää nukahtaa ennen häntä. Nukahtaminen tuohon ääneen on vaikeaa, varsinkaan, uudestaan enää, jos herää esim. pissahätään tai kuumiin aaltoihin.

Luultavasti nukumme paremmin, kun otamme neuvoista vaarin. Tuuletus aina ok. Käynti wc:ssä ennen nukkumaan menoa. Hän tosin kuorsaa nukkuessa melkein aina, sohvallakin, vaikka olohuoneen ovi olisi iltatorkuilla aivan auki. Unenlahjat kadehdittavan hyvät. ;o

3

1316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuosia kärsinyt puoliso

      Ilmeisesti uniapnea, hoidettavissa laitteella, joka estää kuorsaamisen ja hengityskatkokset. Ei muuta vaihtoehtoa kuin lääkäriin !

      • Torkut

        Juu, kiitos.
        Olen nähnyt lehdissä mainoksia jostain laitteesta, mikä alkaa huomauttaa nukkujalle nipistämällä tai jotain sellaista, kun alkaa kuorsata tai, kun tulee hengityskatkos.

        Isälläni oli paha tuo uniapnea. Kyllä ylipaino on pahaksi tavalla ja toisella.

        Mieheni suvussa on sydänsairauksia. Hän syö epäterveellsesti, mutta ei sille voi mitään. Ei väkisin. Kyllä kai mä saan hänet lääkäriin. Hänen vanhempansa saavat auttaa asiaan.

        Kuorsaan itsekin, joten herätämme varmaan naapurit. ;0


    • vaimo 50v

      Mitä turhaan kärsit mene nukkumaan toiseen huoneeseen jos on mahdollista. Itse olen nukkunut jo 4v. Kyllä työssäkäyvän pitää saada kunnon yöunet! Olen siinä asiassa itsekäs!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      138
      3824
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2474
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2128
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      22
      1133
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1062
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      46
      945
    7. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      34
      913
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      906
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      810
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      100
      809
    Aihe