TODISTE KUORSAUKSESTA

- - - Tara - - -

Puolisoni ei myöntänyt kuorsaavansa. Nauhoitin kännykällä. Ei mene lääkäriin.

Kun oma uni on riittävän syvää ja hyvää, niin en herää. Pitää nukahtaa ennen häntä. Nukahtaminen tuohon ääneen on vaikeaa, varsinkaan, uudestaan enää, jos herää esim. pissahätään tai kuumiin aaltoihin.

Luultavasti nukumme paremmin, kun otamme neuvoista vaarin. Tuuletus aina ok. Käynti wc:ssä ennen nukkumaan menoa. Hän tosin kuorsaa nukkuessa melkein aina, sohvallakin, vaikka olohuoneen ovi olisi iltatorkuilla aivan auki. Unenlahjat kadehdittavan hyvät. ;o

3

1292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuosia kärsinyt puoliso

      Ilmeisesti uniapnea, hoidettavissa laitteella, joka estää kuorsaamisen ja hengityskatkokset. Ei muuta vaihtoehtoa kuin lääkäriin !

      • Torkut

        Juu, kiitos.
        Olen nähnyt lehdissä mainoksia jostain laitteesta, mikä alkaa huomauttaa nukkujalle nipistämällä tai jotain sellaista, kun alkaa kuorsata tai, kun tulee hengityskatkos.

        Isälläni oli paha tuo uniapnea. Kyllä ylipaino on pahaksi tavalla ja toisella.

        Mieheni suvussa on sydänsairauksia. Hän syö epäterveellsesti, mutta ei sille voi mitään. Ei väkisin. Kyllä kai mä saan hänet lääkäriin. Hänen vanhempansa saavat auttaa asiaan.

        Kuorsaan itsekin, joten herätämme varmaan naapurit. ;0


    • vaimo 50v

      Mitä turhaan kärsit mene nukkumaan toiseen huoneeseen jos on mahdollista. Itse olen nukkunut jo 4v. Kyllä työssäkäyvän pitää saada kunnon yöunet! Olen siinä asiassa itsekäs!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      81
      5330
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      74
      4709
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      131
      4650
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2077
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      96
      1700
    6. 99
      1607
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      258
      1498
    8. 349
      1197
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      57
      1022
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1001
    Aihe