Saksa

ofeelie

suunnittelen muutto Saksan,haluaisin tietää miten siellä esim saako sossusta rahaa tai jos jää työttömäksi saako esim jotain tukea.miten voi hankkia asunton,saako työtä helposti.olisin kiitollinen jos joku voisi vastata. kiitos

4

576

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täältä
    • äippä
    • Jani_

      Jos mietit etupäässä tuollasia, älä lähde Saksaan. Sinne ei haluta tulijoita, jotka eivät osaa huolehtia itsestään.

      Jos kuitenkin lähdet, mihin rohkaisen sinua, hanki työ etukäteen, ole ahkera sekä rehti ja älä jää työttömäksi. Kukaan ei tule sielläkään tarjoamaan sinulle työtä, vaan se on hankittava itse. Työtä Saksassa riittää, mutta työtahti on kova, sen tulet huomaamaan. Jos opit sikäläisen säännöllisen ja vilkkaan elämänrytmin, viihdyt myös maassa. Voi tosin olla, ettet viihdy sen jälkeen enää Suomessa.

      Vaikeuksiin joutunutta kunnollista ihmistä Saksassa autetaan, mutta ei luuseria, niinkuin täällä Suomessa. Saksassa on yleensä turha marista rahapulaa sossun tiskillä, jos ei yritä itse mitään. Siellä sosiaalivirkailijat eivät ole laiskureiden eikä puistokemistien joulupukkeja, niinkuin täällä.

      Muista myös, että Saksa on puhtaasti saksankielinen ja siirtolaisista huolimatta yhä saksalaisten kansallisvaltio. Saksan kielen taito on pärjäämisen ehdoton edellytys. Englannilla tulet toimeen vielä huonommin kuin täällä.

      Lähde Saksaan, varsinkin jos olet nuori ja haluat oppia muutakin kuin suomalaisen käsityksen asioista. Matkailu avartaa, mutta ulkomailla asuminen avartaa vielä enemmän. Onnea matkaan!

      • Haus fru

        Jani_ olen täsmälleen samaa mieltä kanssasi .Ja asunto asijasta ,Saksassa (ainakin Hampurissa) on suoranainen seikkailu löytää asunto.Kuulee mitä ihmeellisinpiä tarinoita kuinka on saanut asunnon.Kokemusta on siitä itselläkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1729
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1102
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    8. 75
      619
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      464
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe