En jaksa uskoa, että "päättäjät" missään maassa haluavat ydinsotaa.
Nyt vain uhitellaan ja rahavirrat johdetaan pois ympäristön suojelusta.
Itsekkäät valtioiden päämiehet (tietävät pian kuolevansa luonnollisestikin) eivät välitä yhtään tulevien sukupolvien tilanteesta - tärkeintä on kukkoilla nyt, kun henki vielä pihisee ja käyttää/kouluttaa käsikassaroita itselleen:(((((
Nyt vain uhitellaan ja rahavirrat johdetaan pois ympäristön suojelusta.
Itsekkäät valtioiden päämiehet (tietävät pian kuolevansa luonnollisestikin) eivät välitä yhtään tulevien sukupolvien tilanteesta - tärkeintä on kukkoilla nyt, kun henki vielä pihisee ja käyttää/kouluttaa käsikassaroita itselleen:(((((
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei ilmaston lämpeneminen mitään jääkautta aiheuta.
ovat kirjoittaneet, sadan vuoden kuluttua täällä meillä on Välimeren ilmasto ja Välimerellä on Saharan ilmasto.
Herää!!!!
Olen hereillä.
että avaa suloiset silmäsi;)
Silmät on auki, mutta voi olla, että en oikein ymmärrä tähän aikaan kaikkea kirjoitettua.
jotkut (useat) tutkijat ovat sitä mieltä että ilmaston lämpeneminen nimen omaan aiheuttaa jääkauden.
Kun ilmasto lämpenee niin suuret jäätiköt sulavat jolloin veden suolapitoisuus vähenee oleellisesti. Tästä seuraa se että golf-virta pysähtyy. Golf-virta tarvii 'pyöriäkseen' suolaista vettä joka painaa virran pohjaa (kääntää takaisin). Näillä nurkilla tämä kohtuullinen ilmasto on golf-virran ansioo. Meitillä tosin ei ole hätäpäivää kun täällä on esim. rakennettu siten ettei pienet pakkaset haittaa mutta esim. englannissa tulee kyllä tenkkapoo :))
Jotkut väittävät että näin on jo käynyt joskus menneisyydessä.
Siperian ikirouta sulaa kuulemma 60-70cm per vuosi ja napajäätiköt ovat ohentuneet mittauspaikoilla metrin per vuosi!
National Geography on artikkeleissaan usein kertonut tutkijoiden työstä ja kaikki ovat vakuuttuneet tuosta seikasta, että jäiden sulaminen aiheuttaa veden tulvimisen lähellä napoja.
Ryhtykäämme Noakin arkkien tapaisten veneiden tekoon.
Tästäkin löytyy väittämiä, että pieniä jääkausia olisi ollut lähihistoriassa useampiakin. Kun puhutaan kasvihuoneilmiöstä kuulema jätetään 10-15v. sektorit huomiomatta vaikkapa hirmumyrskyissä tai meidän alueen poikkeuksellisen lämpimistä lämpöaalloista. Kyse saattaa olla muutamien vuosien sääolosuhteista, joten jääkausi on yhden sortin tieteellinen kiista edelleenkin? Siis näin vain luen lehdistä... mutta jos yleensä puhutaan päättäjistä, niin menkää ja äänestäkää jotakin hullua, uutta ja outoa. Näen työni puolesta liikaa politiikkaa ja korruputiota ja oikeustajuni tekee minut kaiken sen hulluuden keskellä sairaaksi uupumuksesta.
1700-luvulla Ruotsi pystyi hyökkäämään Tanskaan jäätä pitkin. Tanskan salmet olivat umpijäässä.
Mulla lukee t-paidan rintamuksessa 'Jääkausi tulee'. Selkäpuolella sitten 'Jääkausi menee'.
Tämmönen tapaus.
myös henkistä jääkautta - piittaamattomuutta, oman edun tavoittelua, manipulointia ja häikäilemättömyyttä.
Tällä "kehityksellä" pelottaa ajatella lastemme lasten tulevaisuutta:(